Sú kvety mojich paradajok opelené? Ako rozpoznať kvety, ktoré sa určite zmenia na lahodné plody

Publikované: 16 júna 2024Prečítané: 5171Značky: , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Paradajka je u nás v záhrade veľmi obľúbená zelenina, ktorej sa dostáva maximálnej starostlivosti.

Kvet na obrázku vľavo je opelený, kvet vpravo ešte opelený nie je.

Počas obdobia kvitnutia je veľmi dôležité venovať pozornosť opeľovaniu kvetov, vo väčšej miere to platí pre skleníky alebo fóliovníky, pretože na otvorenom priestranstve nie sú prakticky žiadne problémy s opelením.

Všetky moderné odrody paradajok s označením F1 sú samoopelivé, napriek tomu pri úplnej absencii vetra alebo opeľujúceho hmyzu v skleníku nie všetky kvety nasadia plody.

Je to spôsobené tým, že peľ z prašníkov jednoducho nedosiahne stigmu. Ak chcete vytvoriť viac kvetov, musíte kríky raz alebo dvakrát denne potriasť.

Nedávno som o tomto a iných spôsoboch opelenia hovoril v samostatnom článku, ktorý si môžete prečítať na stránke.

Veľmi často sa záhradkári pýtajú, ako pochopiť, či je kvetina opelená alebo nie? Skutočne, podľa vzhľadu kvetov môžete pochopiť, či došlo k opeleniu.

Všetko je tu veľmi jednoduché: kvety, ktoré boli opelené, ohýbajú okvetné lístky dozadu, ale neopelené to nerobia.

A nakoniec sa podelím o niekoľko užitočných informácií: vedzte, že keď je vlhkosť vzduchu vysoká, peľ v kvetoch paradajok je tiež vlhký a ťažký.

Neodlieta a nedochádza k opeleniu. Preto skleník častejšie vetrajte a nedovoľte zálievku na vrcholkoch rastlín. Paradajky nemajú rady veľmi vysoké teploty, nad 36°C.

Pri tejto teplote sa peľ stáva sterilným a k opeleniu nedochádza alebo prebieha veľmi zle. Dlhodobé chladné počasie v oblasti 12-16 stupňov tiež spôsobuje, že sa piestik natiahne a peľ naň nepadá, takže ani tu nedochádza k opeleniu.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!