Stará klasika, ktorá chutí božsky a navyše je plná vitamínov. Egrešový džem pripravujem podľa receptu z roku 1930
Zdieľať článok na socialných sieťach
Už vás „svrbia ruky“ a chceli by ste zavárať? Máte pre vás tip na skvelý džem plný farieb, chutí a vitamínov!
Máte na záhrade egreše? Potom vedzte, že nejde o žiadne podradné ovocie, ale o lahôdku, ktorá pochádza zo starého dobrého Anglicka.
Napriek tomu, že predtým býval skoro v každej záhrade, dnes sa vyskytuje len veľmi málo a to je škoda. Ak máte na záhrade tento ker, starajte sa oň ako o oko v hlave. Je to unikát, ktorý vám prinesie veľa radosti, gurmánskych pôžitkov a zdravia.
Bobule plné zdravia
Naši predkovia egreše prezývali rozprávkové ovce. Verili, že v tomto ovocnom kríku žijú víly, ktoré im pomáhajú. Svojím spôsobom mali pravdu. Bobule egrešov sú naozaj „nadupané“ vitamínami.
Okrem „áčka“, „béčka“ a „céčka“ v ňom nájdete aj veľa minerálov (najmä vápnika, železa, medi, kobaltu, fosforu, zinku či mangánu), organických kyselín (najmä listovú, citrónovú), flavonoidy a taníny.
Ak si budete pochutnávať na zrelých plodoch egrešu, dostanete navyše do tela serotonín, ktorému sa hovorí „hormón šťastia“, takže ak máte zložité životné obdobie, maškrtte egreše. Uľaví sa vám!
Prírodný liek na veľa neduhov
Aby toho nebolo málo, egreše prospeje aj ľuďom s tráviacimi problémami (najmä pri zápche). Hovorí sa o ňom, že obsahuje látky, ktoré miernia bolesti v krku, zápaly obličiek či močového mechúra.
Špeciálnu porciu ovocia by si mali dopriať všetci, ktorí vedú „vojnu“ s vysokou hladinou cholesterolu v tele. Egreše majú totiž v sebe látky, ktoré pomáhajú tento nepríjemný stav zmierniť.
Dobrou správou je, že toto bobuľové ovocie má všestranné použitie a môžete ho využiť ako nasladko, tak naslano.
Extra tip pre fajnšmekrov: egrešová omáčka
Je osviežujúca a výborná k mäsu. Ako si ju pripravíte: Zhruba 250 ml egrešu zbavte stopiek a okvetí. Na panvici pripravte zápražku zo 40 g masla a 2 lyžíc hladkej múky. Máte hotovo?
Potom pridajte vodu, soľ, egreše a cukor. Zmes varte dovtedy, kým sa egreše nerozvaria. Nakoniec pridajte do omáčky 125 ml kyslej smotany a zázrak je na svete. Omáčka najlepšie chutí s plátkom hovädzieho, ale ozvláštni aj bravčové či údené mäso.
Keď k tomu naservírujte zemiakové šišky, nočky alebo kolienka, nemá to chybu!
Džem pre maškrtníkov
Z egrešov môžete vyrobiť aj množstvo sladkých špecialít. Od pečeného čaju, želé až po klasický džem, ktorý oceníte ako „vitamínovú bombu“ v zimných mesiacoch.
Dnes sme pre vás pripravili recept, ktorý je z britskej kuchárky z roku 1930. Postup je jednoduchý: Ovocie zbavte stopiek a „bubákov“. V hrnci povarte vodu s cukrom a miešajte do tej doby, než sa biele kryštáliky rozpustia.
Nakoniec prisypte egreše. Zmes zľahka premiešajte vareškou a nechajte „prebublávať“, kým sa ovocie nerozvarí.
Zahusťovadlá nie sú potrebné
Väčšinou sa do džemu pridáva pektín, čo je látka, ktorá marmeládu zahustí. Vy ju ale môžete pokojne vynechať. Egreše totiž obsahujú veľa prírodného pektínu a s konzistenciou sladkého džemu si hravo poradia.
Akonáhle zmes v hrnci stmavne a zhustne, odoberte lyžičkou trochu kvapnite na tanier. Máte pocit, že je džem dostatočne hustý? Potom je ten správny ho nadávkovať do vymytých zaváracích pohárov. A máte prácu hotovú.
Pre milovníkov korenených chutí
Pokiaľ chcete dať džemu pikantnejšiu chuť, skúste variant so škoricou. Stačí, keď zvaríte 1 kg egrešov, 1,5 kg cukru a 500 ml vody. Nakoniec pridajte 20 g škorice!
Výborná je kombinácia „studeného“ egrešového džemu s pomarančmi. Skúste ju tiež: Rozmixujte alebo pomeľte v mäsovom mlynčeku 1 kg egrešov a 2 kg pomarančov.
Zmes nalejte do misy, zasypte 1,5 kg cukru a nechajte odležať dlhých 5 hodín. Máte pocit, že cukor sa už rozpustil a zmes je kompaktná?
Potom stačí tento studený džem nadávkovať do pohárov a spotrebovať čo najskôr. Osvieži vám letné dni.
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!