Zips je jednou z nenápadných súčastí oblečenia. Používame ho každý deň, no málokedy venujeme pozornosť, až kým nám nezačne spôsobovať problémy.

Reklamy

Odpadnuté zuby zipsu sú jednou z najčastejších problémov, s ktorými sa môžeme stretnúť. V tomto článku sa pozrieme na to, ako si môžete zips opraviť sami, ak sa vám zuby zipsu poškodia.

Ako opraviť zips, ktorý nefunguje kvôli chýbajúcim zubom

Nájdenie poškodených zubov zipsu je kľúčom k úspechu. Aké kroky podniknúť na ich opravu? Ak je zips zle nasadený, napríklad príliš ide tuho, začne sa zasekávať. Časté zasekávanie pri zapínaní či rozopínaní skôr či neskôr poškodí zuby. Spôsobí ich odtrhnutie alebo ich skrútenie či deformáciu.

Zuby zipsu sa môžu poškodiť  ale aj bežným opotrebovaním. Ako teda opraviť takýto a aké nástroje na to budeme potrebovať?

Nástroje na opravu zipsov

Pred začatím opravy stojí za to pripraviť niekoľko nástrojov. Pri oprave zubov zipsu sa nám hodia kliešte a špáradlo.

Krok za krokom: Oprava poškodených posuvných zubov:

  • Z hornej časti zipsu odstránime najvyšší zub. Jeden alebo viac podľa toho, koľko nám ich na mieste, kde je zips pokazený chýba.
  • Zúbok zo zipsu odstránime tak, že kliešťami chytíme hlavičku.Odstránime ho silou kmitavými pohybmi, ale zároveň opatrne, aby sme ho nepoškodili.

  • Pripojte zub zipsu na chýbajúce miesto a stlačte ho.Zub umiestnime, pričom od ostatných udržiavame rovnakú vzdialenosť. Pomôcť udržať rovnakú vzdialenosť od ostatných zubov si môžeme pomôcť špáradlom.

  • Zaistite nový koniec zipsu dorazom.
    Ochranný doraz zipsu odstránime a posunieme nižšie, aby sme zaistili zips v mieste, kde končia zúbky.

Aby nedošlo k poškodeniu zubov zámku, odporúča sa pravidelná údržba a čistenie zipsu.

Ako vyčistiť zips

Pomocou zubnej kefky a trochou vody s mydlom jemne vyčistíte zuby zipsu. Nečistoty a prach môžu spôsobiť, že zips bude fungovať ťažko a začne sa zasekávať. Po vyčistení nechajte zips poriadne vyschnúť.

Nezabudnite na mazanie

Pre dobrú funkčnosť zipsu je dobré zvoliť vhodné mazanie. Môžete použiť grafitový prášok (napríklad z klasickej ceruzky a to tak, že ňou akoby pokreslíte zips s oboch strán), vosk zo sviečky, mydlo alebo špeciálne mazivo na zipsy.

Tieto látky sa pomáhajú zipsu lepšie pohybovať. Nakoniec prebehnite zipsom niekoľkokrát hore a dole aby sa mazivo rovnomerne rozotrelo.

Dôležitá je aj prevencia

Aby sme si zaistili správne fungovanie zipsu na svojej obľúbenej bunde alebo mikine, je dôležité dodržiavať niekoľko základných pravidiel:

  • Nenásilné používanie: Vyvarujte sa silnému ťahu na zips, keď sa zdá, že je zaseknutý. Namiesto toho skúste najprv odstrániť príčinu zaseknutia.
  • Pravidelná kontrola: Pravidelne kontrolujte zipsy na odevy a taškách, či nevykazujú známky poškodenia alebo opotrebenia.
  • Opatrné pranie: Pri praní odevov so zipsami ich zapnite, aby sa zabránilo poškodeniu zipsu alebo pracieho bubna.

Oprava zipsu s poškodenými zubami nie je náročná úloha. Môžete to ľahko urobiť sami, ušetríte si tak čas a peniaze. Vďaka tomu sa vyhneme nutnosti výmeny zipsu alebo využitia služieb profesionálov.

V inštruktážnom videu si pozrite, ako presne opraviť pokazené zuby.

Ak sa vám video páči, prihláste sa odber kanála YouTube a sledujte najnovšie videá, ktoré pre vás pripravujeme.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: youtube.com/@magic_food