Prvé hnojenie mrkvy vykonávam v júni, aby korene narástli veľké, rovnomerné a aby nepopraskali

Publikované: 16 júna 2024Prečítané: 41497Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Mnoho záhradkárov pestuje mrkvu vo svojich záhradách, zelenina je pomerne nenáročná a pri dodržaní základných pravidiel poskytuje dobrú úrodu. Jedným z nich je včasné hnojenie, najmä na pôde ochudobnenej o živiny.

Prvé hnojenie sa aplikuje na mrkvu približne 14-16 dní po klíčení, spravidla to padá na polovicu júna.

Takže, čo by ste mali použiť na hnojenie prvýkrát? Existuje veľa možností, ale vyzdvihnem jednu z najúčinnejších a najprospešnejších.

V tejto dobe stojí za to zamerať sa na dusík, tento prvok je potrebný na získanie zelenej hmoty. Neodporúčam zalievať mrkvu hnojom alebo zeleným hnojivom, podľa mnohých skúseností to spôsobuje praskanie mrkvy.

Nestane sa to každému ale je ťažké povedať, s čím to súvisí. S najväčšou pravdepodobnosťou ale tento jav závisí od typu pôdy, v ktorej mrkva rastie.

Ako potom dodať dusík? Mrkva dobre reaguje na pridanie močoviny alebo dusičnanu amónneho, čo je dobrý dusík, ktorý naštartuje rýchly rast mrkvy.

Na 10 litrov vody pridajte 1 polievkovú lyžicu ktoréhokoľvek z vyššie uvedených hnojív. Ale to nie je všetko, nezabudnite pridať 2 gramy kyseliny jantárovej do dusíkatého hnojiva pre mrkvu.

Kyselina jantárová + dusík = obrovská hladká mrkva, to som počul už od nejedného profesionála.

Hnojenie mrkvy dusíkom a kyselinou jantárovou aktivuje zelený rast, posilňuje imunitu rastlín, zvyšuje odolnosť voči suchu a iným klimatickým faktorom a tiež robí koreňovú plodinu odolnou voči praskaniu.

Ako hnojiť? Všetko je tu jednoduché, po dôkladnom premiešaní ingrediencií zalejte mrkvu priamo cez vrch z krhly so sprchou. Jedna 10 litrová zálievka vystačí na 2 metre štvorcové výsadby.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!