Poznáme dôvody žltnutia listov uhoriek. Svoju úrodu môžete ochrániť jednoduchým prípravkom z lekárne

Publikované: 7 júla 2024Prečítané: 1735Značky: , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Všetci záhradkári musia venovať čas a energiu úspešnému pestovaniu uhoriek. Len správna starostlivosť, hubenie škodcov a sledovanie prvých príznakov chorôb sa časom vyplatí a koše budú plné dobrej úrody.

Či už ste v starostlivosti o uhorky nováčikom alebo ich už roky intenzívne pestujete, žltnutie listov uhoriek nemôžete ignorovať. Čo spôsobuje tento jav a čo sa s tým dá robiť?

Prečo listy uhoriek žltnú?

Za intenzívnu zelenú farbu listov uhorky je zodpovedný chlorofyl, pigment, ktorý napomáha fotosyntéze (premene svetla na energiu pre rast).

Ak táto časť rastliny pri každodennom pozorovaní začne žltnúť, môže to znamenať nedostatok chlorofylu. V takejto situácii je dôležité okamžite konať a podniknúť kroky na zvrátenie progresívnych zmien.

Medzi ďalšie príčiny žltnutia listov uhoriek patria:

  • nevhodná pôda;
  • zmena poveternostných podmienok;
  • nadmerné a príliš časté zavlažovanie;
  • vývoj nebezpečných chorôb, ako je múčnatka;
  • problémy s prístupom k prirodzenému slnečnému žiareniu;
  • zamorenie škodcami vrátane vošiek, molíc, atď.

Žlté listy na uhorkách - čo robiť?

Slnečné svetlo je jedným z najsilnejších spojencov pre zdravý rast uhoriek. Skúsení záhradkári upozorňujú, že zelenina potrebuje teplé lúče počas fázy rastu aspoň šesť hodín denne.

Len tak môžete očakávať dobrú, pevnú a zdravú zeleninu. V dôsledku nedostatku tohto faktora a potreby pestovania v tieni rastlina vädne a listy pomaly strácajú pigment a žltnú.

Odborníci odporúčajú v takejto situácii rastlinu čo najskôr premiestniť do lepšie osvetlenej časti záhrady alebo pozemku.

Dostatočná zálievka vo veľkej miere rozhoduje o úspechu rastlín. Týka sa to nielen uhoriek, ale aj mnohých iných okrasných a úžitkových rastlín.

Ak viete, kedy je ten správny čas, môžete raz a navždy zmeniť osud umierajúcej uhorky. Ak budete počúvať rady záhradkárov, ktorí so zeleninou a ovocím pracujú už roky, budete vedieť, že ten správny čas je v ranných hodinách.

Pri polievaní sa snažte nenamáčať listy, ale iba pridať tekutinu priamo do pôdy. Zaujímavým nápadom je zriadiť v záhrade hadicový alebo kvapkový zavlažovací systém, aby sa uľahčila kontrola hladiny vody. Takto môžeme chrániť naše plodiny pred povodňami.

Vplyv živín na farbu listov uhorky

Správne hnojenie by nemalo chýbať, ak si pestujete vlastné uhorky. Rastliny zasadené do úrodnej pôdy ľahko absorbujú potrebné vitamíny a minerály priamo zo substrátu.

Trochu chudobnejšej pôde treba pomôcť. Predovšetkým je potrebné zabezpečiť primeranú hladinu draslíka a dusíka.

To sú kľúčové ingrediencie, bez ktorých bude ťažké pestovať zdravé uhorky a svieže zelené listy. Ako zabezpečiť správnu výživu zeleniny?

Použite špeciálne hnojivo vyrobené špeciálne pre uhorky, aby dostali všetko, čo potrebujú na rast. Ak nechcete investovať do drahých produktov z obchodu, použite výživné látky na báze kvasníc.

Ako postrekujeme žltnúce uhorky?

Môžete si vyrobiť domáci posilňovač, ktorý uhorky nielen ochráni pred žltnutím listov, ale zabezpečí aj zdravé, bohaté a príjemne chrumkavé plody.

Všetko, čo potrebujete, je rozdrviť 100 g kocku čerstvého droždia do veľkého vedra alebo suda, zaliať 10 litrami teplej vody a zamiešať.

Nechajte to všetko namočené celú hodinu, potom to nalejte do rozprašovača a pokračujte v striekaní uhoriek.

Pred prvým použitím sa uistite, že výsledná zmes mala čas úplne vychladnúť. Hotový roztok sa môže zriediť vodou a použiť na zavlažovanie.

Kvapalinu možno použiť nielen na zalievanie uhoriek pestovaných v záhrade, ale aj na zalievanie iných rastlín zdobiacich domáci priestor.

Domáce prostriedky na žltnutie listov uhoriek

Ak neviete, čo spôsobilo žltnutie listov uhorky, siahnite po osvedčenom riešení, ktoré zelenine ďalej neublíži. Skúsení pestovatelia často vyrábajú takýto postrek, aby pomohli rastlinám zotaviť sa.

Na jeho prípravu potrebujete len dve ingrediencie. Prvým je asi 50 ml 3% peroxidu vodíka a druhým je 150 ml filtrovanej vody.

Trik spočíva v zmiešaní dvoch tekutín a naliatí do rozprašovača. . Teraz už len stačí opatrne postriekať odrezky tam, kde ste si všimli žltnúce listy.

Takýto postrek sa dá kúpiť za pár eur a je praktický na odstraňovanie ohrozených rastlín v záhrade. Samotná tekutina je celkom šetrná a môže sa riediť ďalšou vodou, aby uhorkám nijako neublížila.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!