Posledná a rozhodujúca bitka so škodcami na záhrade nastáva práve teraz na jeseň. Čo musím urobiť?

Publikované: 16 septembra 2024Prečítané: 105Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Nechcete sa nechať pripraviť o poslednú úrodu tejto sezóny? Poradíme vám, ako účinne bojovať na jeseň so škodcami hmyzom.

Zeleninové záhradky sú plné plodov ešte na sklonku leta a na jeseň. Bohužiaľ, aj v tomto čase hrozí riziko napadnutia škodcami, ktorí sú stále aktívni, alebo majú práve svoju dobu.

Ak neholdujete chemickým prostriedkom na ich ničenie, stavte na pomoc prírody a nalákajte na záhradu užitočný hmyz. Pestujte na záhrade neskoro kvitnúce rastliny, kôpor, mätu alebo klinčeky a rozmiestnite po priestore hmyzie domčeky.

Prečo využiť silu prírody

Boj proti škodcom pomocou užitočného hmyzu je nielen šetrný k životnému prostrediu, ale aj veľmi efektívny. Dravý hmyz prirodzene reguluje populáciu škodcov a prispieva k vyváženému ekosystému vašej záhrady.

Ktorých škodcov sa môžete v tomto čase obávať a ktorý hmyzí priateľ vám pomôže s ich likvidáciou?

Vošky

Známe vošky otravujú na záhrade vlastne takmer po celú pestovateľskú sezónu, a to až do neskorej jesene. Rastlinu postupne vysajú a následne poškodia tak, že stagnuje v raste aj plodení.

Vhodnou prírodnou ochranou je násada parazitické osičky, lienky sedembodkove, zlatoočka, pestrice a obaľovači.

Molice

Ďalším častým škodcom sú molice. Biele mušky so štíhlym bielym telom a krídlami sa väčšinou vyskytujú na spodnej strane listov rastlín a rovnako ako vošky sa živia rastlinnými šťavami a zároveň prenášajú najrôznejšie hubové, plesňové alebo bakteriálne choroby.

Molice sú obľúbenou potravou dravých ploštíc, parazitických ôs a mnohých druhov mušiek.

Strapky

Akonáhle napadnú rastlinu strapky, poznáte to podľa striebristých až bielych trblietavých škvŕn na listoch a drobného trusu na ich spodnej strane.

Larvy majú belavú alebo žltkastú farbu, neskôr sa zafarbia do tmavo hnedého až hnedočierneho odtieňa. Dorastajú do veľkosti cca 1 až 3 mm a postupne sa im vyvinú úzke dlhé krídla.

Rovnako ako predchádzajúci škodcovia rastliny ničia vysávaním. K prirodzeným nepriateľom strapcov patrí dravý hmyz a parazitické osičky.

Bzdochy

Tento škodca je tiež známy pod ľudovým názvom "smradľavý chrobák". Svoju nie príliš sympatickú prezývku si tento hmyz vyslúžil kvôli zapáchajúcej tekutine, ktorú v prípade ohrozenia uvoľňuje.

Bzdochy patria do veľmi rozsiahlej skupiny hmyzu s názvom „ploštice“, ktoré majú viac ako 40 tisíc druhov.

Majú rôzne zafarbenia, väčšinou v odtieňoch hnedej, červenej a tmavo zelenej s rôznymi škvrnami. U nás sa na jeseň často vyskytuje kňažka mramorovaná alebo Halyomorpha halys, pochádzajúca pôvodom z Ázie.

V posledných rokoch je nielen v Európe, ale aj v Severnej Amerike považovaná za značne invázna.

Bzdochy prechádzajú niekoľkými fázami vývoja, konkrétne vajíčkom, nymfou a dospelím jedincom. Niektoré druhy dravých ploštíc a zlatoočka sa živia vajíčkami aj dospelými jedincami kňazov.

Skvelou prevenciou je aj správna biodiverzita v záhrade, ktorú pravidelne navštevujú vtáky, ktoré tento druh škodcu úspešne likvidujú.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!