Mnoho začínajúcich záhradkárov už isto počulo o namáčaní semien pred sejbou a pýtajú sa sami seba, či je toto ošetrenie potrebné a prečo?

Reklamy

Veľa závisí od typu semien. Klíčenie niektorých rastlín si vyžaduje splnenie určitých podmienok, bez ktorých účinnosť výrazne klesá.

Napríklad semená paradajok oveľa lepšie klíčia, ak sa pred sejbou namočia a ďalej stratifikujú. Stratifikácia spočíva v ich umiestnení do chladničky na jeden deň a potom ponechaní pri izbovej teplote na jeden deň pred výsevom.

Semená papriky majú tiež veľmi tvrdú škrupinu a ak nie sú namočené, vďaka čomu škrupina zmäkne, bude trvať až 20 dní, kým vyklíčia.

Semená zelerupetržlenumrkvy a kôpru prepláchujte 20 minút pod prúdom horúcej vody (50 – 60°C), semienka vložte do látkového vrecka. Potom ich necháme 2-3 dni vo vlhkej utierke napučať. Potom ich trochu osušíme a vložíme do zeme.

Semená jahôd maloplodých sa nedajú namáčať. Sú príliš malé a jemné. Vysievajú sa rozptýlením po povrchu pôdy, ľahko posypané zemou.

Semená jahôd veľkoplodých vyžadujú podobný postup stratifikácie semien, ako paradajky.

Mali by sa stratifikovať pri skladovania, najskôr pri nízkej teplote (2 dni), potom pri izbovej teplote (1 deň) a potom niekoľko dní namočiť, aby vyklíčili na vlhkej, neustále navlhčenej gáze, vate alebo špeciálnom klíčiacom materiáli.

Až potom by mali ísť do zeme.

Semená cvikly namáčame až pri neskorej sejbe, do teplej pôdy. Skorý výsev vykonávame nasucho.

Fazuľa a hrach tiež oveľa ľahšie klíčia vo vlhku, ale nie je to potrebné. Tieto semená vo všeobecnosti veľmi dobre klíčia, len im to bude bez namáčania trvať trochu dlhšie.

Pre lepšie klíčenie je lepšie namočiť semienka uhorky , tekvice , cukety .

Semená šalátu , kapusty a rutabagy sa však vysievajú nasucho bez namáčania.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!