Mnoho skúsených záhradkárov používa tento jednoduchý trik, ktorý ochráni vaše paradajky pred plesňou

Publikované: 16 mája 2024Prečítané: 12414Značky: , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Neskorá pleseň, ktorá napadá naše paradajky je pre záhradkárov trápením, ktoré dokáže zničiť celú úrodu rastlín, najmä paradajok.

Jednou z odporúčaných metód zabezpečenia plodín je použitie medeného drôtu.

Čo je pleseň

Ide o plesňové ochorenie spôsobené phytophthora infestans .

Táto huba je schopná napadnúť celé úrody zemiakov, paradajok, baklažánov, papriky, pri nekontrolovateľnom šírení aj jahody či ovocné stromy.

Huba napáda všetky časti rastlín – od kvetov, cez plody, listy, stonky až po korene.

Prvým príznakom je porušenie tkanivových štruktúr vo forme tmavých škvŕn a trhlín, cez ktoré dochádza k sekundárnej infekcii inými druhmi húb a patogénnych baktérií. Rastlina odumiera a napadnuté plody hnijú.

Vplyv medi

Huby nemajú radi meď, ktorej zlúčeniny zabíjajú bunky mycélia a ničia celú kolóniu. Na tomto základe sú antifungálne látky: síran meďnatý, kvapalina Bordeux alebo Miedzian.

Po tejto línii mnohí záhradníci experimentujú s medeným drôtom.

Táto metóda bola opísaná aj v populárnej knihe „Rady pre záhradkárov“ od AI Spiridonova a EA Chenykaeva z roku 1974.

Odvtedy si získal popularitu, hoci neboli vykonané žiadne seriózne štúdie, ktoré by preukázali jeho účinnosť.

Oxidovaná meď sa dovnútra dostáva pohybom štiav, čo teoreticky môže mať negatívny vplyv na bunky fytoflóry. Pod vplyvom šťavy obsiahnutej v stonkách vstupuje meď do chemických reakcií s rastlinnými zložkami.

Zlúčeniny a ióny medi sú spolu s prúdom živín rozmiestnené po celom kríku paradajok.

Keď huba začne tvoriť kolóniu, zlúčeniny medi inhibujú rast jej buniek. Oxidový film, ktorý sa tvorí na povrchu medi, izoluje väčšinu kovu pred kontaktom s bunkami paradajkového kríka, čo vedie k tomu, že do rastliny vstupuje veľmi málo medi.

Problém je však v tom, že neexistuje spôsob, ako vypočítať množstvo medi, ktoré sa dostane do záhonu. A jeho prebytok môže byť škodlivý pre samotnú rastlinu a ľudí.

Praktické využitie medeného drôtu

Najdôležitejším bodom je, že medený drôt možno použiť iba pre kríky pre dospelých.

Medený drôt sa používa niekoľkými spôsobmi:

Ako podväzok . Drôt sa ľahko ohýba, takže ho možno použiť namiesto látky alebo šnúrky.

Koreňová väzba . Táto metóda pochádza z Nemecka a spočíva v vytvorení 50 cm dlhého prstenca okolo koreňov pri výsadbe sadeníc.

Ďalšou možnosťou je zapichnúť medený drôt do stonky . Táto metóda je pre rastlinu najdrastickejšia a môže spomaliť jej rast.

Názory záhradkárov

Názory praktikov sú diametrálne odlišné. Citujeme niektoré vyjadrenia ľudí, ktorí proti plesni zemiakovej použili metódu medeného drôtu.

"Prepichujem paradajky jemnými drôtikmi už 12 rokov a doteraz u nich nikdy neprepukla pleseň."

„Použil som drôt, ale neviem, či sa ukázalo, že je to všeliek na mor. Okrem toho používam striedanie plodín, každých päť rokov zalievam pozemok silným roztokom vitriolu a v lete používam Fitosporin.“

„Phytophthora zaútočila na všetky moje kríky na otvorenom pozemku. Aby paradajky zostali aspoň v skleníku (zatiaľ nenapadnuté), všetky rastliny som prepichol medenými drôtikmi. Nezaznamenal sa ani jeden prípad ochorenia."

„Používam drôt, ale neviem, či to má nejaký úžitok. Absentuje Phytophthora – ale ani susedia ju nemajú a neprepichujú meďou, používajú fungicídy.“

„Táto metóda nefunguje! Čítal som o tom v časopise, skúšal som to v skleníku - Paradajky absorbujú iba rozpustnú meď - a v stonkách nie je žiadna kyselina, ktorá by rozpustila drôt. Meď je užitočnejšia inak.“

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!