Pleseň zemiaková je jednou z najnebezpečnejších chorôb paradajok. Pre mimoriadne nepriaznivé počasie sa s ňou stretneme pravdepodobne všetci. Ako sa proti nej brániť?

Reklamy

Hovorí sa, že je to len otázka času a len ak budete mať šťastie, úrodu pozbierate včas. Patogény sú všadeprítomné, do rastlín sa dostávajú cez prieduchy a len veľmi teplé suché počasie ich dokáže účinne zastaviť.

Ak paradajky chytili infekciu, je takmer nemožné sa z nej dostať. Existujú rôzne varianty patogénu a navyše majú schopnosť vyvinúť si odolnosť voči konkrétnym prípravkom na ochranu rastlín .

Akákoľvek nedbanlivosť, ak nám počasie nie je priaznivé, teda chladné a daždivé, je bohužiaľ vstupenka do tohto likvidačného stavu našich rastlín.

Tento rok máme mimoriadne nepriaznivé počasie. Za krátky čas sa ochladilo, vzduch je veľmi vlhký a tento stav trvá pomerne dlho. To sú ideálne podmienky na šírenie choroby.

Čo treba urobiť po spozorovaní prvých príznakov

V prvom rade sa zmierte so stratou časti úrody. Choroba sa rýchlo šíri. Za pár dní nás môže pripraviť o celú úrodu. Musíte konať rýchlo, aby ste zachránili čo najviac.

1. Oberáme všetky plody, ktoré sú zrelé a bez príznakov choroby.

2. Vyberte a odstráňte všetky plody s otlakmi a hnedými škvrnami.

3. Po očistení vyššie uvedených plodov dôkladne preskúmame kríky. Ak sme spozorovali malú značku a len v hornej časti kríka, môžeme skúsiť odrezať len túto časť. Na druhý deň je však potrebné skontrolovať, či na časti, ktorá zostala, nie sú škvrny alebo stopy choroby.

4. Kríky napadnuté na viacerých miestach odstránime úplne spolu s koreňmi.

5. Odstránené kríky a napadnuté plody skladujeme ďaleko od záhonov.

6. Postriekame všetky zvyšné kríky paradajok.

7. Deň čo deň sledujeme všetky zostávajúce kríky a ak sa odhalia aj tie najmenšie stopy, postupujeme ako je uvedené vyššie.

8. Umiestnite nezrelé ovocie na dozretie, najlepšie na rôzne miesta, a tiež ho každý deň pozorne sledujte. Keď zbadáme škvrny, odstránime ich od zvyšku, najlepšie všetky vedľa nich.

Je možné jesť infikované plody?

Phytophthora infestans, patogén zodpovedný za pleseň, nie je pre ľudí toxický, takže konzumácia infikovanej zeleniny ovocia (napr. paradajky) by nemala byť škodlivá. Takéto ovocie by sme však nemali jesť kvôli:

  • chuť: infikované plody môžu mať nepríjemnú chuť a vôňu.
  • zdravie plodov: infikované plody môžu obsahovať iné patogény alebo plesne, ktorým sa v oslabenej rastline darí. Miesto napadnutia spôsobuje sekundárnu bakteriálnu infekciu a začína hniloba.

Opatrenia proti plesni

Pamätajte, že rýchle konanie je kľúčom k boju proti plesni. Rýchlo sa šíri najmä vo vlhkých podmienkach.

Najbežnejšími a najúčinnejšími fungicídmi schváleným na použitie v ekologickom poľnohospodárstve sú tie na báze medi (napr. Champion 50 WG).

Meď by sa však tiež nemala zneužívať pre jej škodlivosť. Induktory rezistencie rastlín sú látky, ktoré aktivujú obranné mechanizmy rastlín.

Pre vlastnú potrebu sa pri pestovaní používajú aj výťažky z prasličky roľnej a lipnice. Existuje mnoho ďalších ľahko sledovateľných metód, ako zabrániť prepuknutiu moru. Medzi najdôležitejšie patrí striedanie plodín a eliminácia primárnych zdrojov infekcie.

Je potrebné mať na pamäti, že teploty pod bodom mrazu sú pre patogény smrteľné, ale pri miernych zimách môžu prežiť viac ako 2 roky. Preto je najlepšie dodržať 3-ročnú prestávku v pestovaní rastlín náchylných na plesne na tom istom mieste.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!