Mastnú ŠPINU som zničila zmesou dvoch surovín, ktoré som našla v špajzi! Plynový sporák je ako zo škatuľky

Publikované: 22 novembra 2024Prečítané: 45Značky: , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Bez sporáka sa v kuchyni nezaobídeme, ale iste sa tiež zhodneme, že jeho čistenie je jednou z najmenej obľúbených domácich prác. Mastnota a občas aj zaschnuté nečistoty sa odstraňujú naozaj veľmi zle. Preto sa hodí každá dobrá rada.

V dnešnej dobe sú stále obľúbenejšie sklokeramické dosky, ktoré sú na čistenie predsa len o niečo jednoduchšie, než sporáky plynové.

Napriek tomu ale ani na tie v mnohých domácnostiach nedajú dopustiť, a tak sa ich naučme čistiť s čo najmenším množstvom námahy a pokiaľ možno ohľaduplne k samotnému spotrebiču.

Chceme predsa, aby dlho vyzeral ako nový. Tak sa do toho pustite.

Kupovaný alebo domáci?

Možno najradšej siahnete po kupovanom špeciálnom prípravku, ale ani s ním to nebude také jednoduché. Zvlášť horáky bývajú doslova kameňom úrazu.

A preto nemusíme váhať použiť na ne skutočne silné zbrane a použiť ich dosť.

Ak nepomôže ocot, povolajte na pomoc čpavok

Ak sa teda chceme zbaviť aj silného nánosu nečistôt, vyberieme ich z ich miesta a priamo ich ponoríme do čistidla.

Môže ísť v prvej fáze napríklad o prostriedok na umývanie riadu alebo o ocot, ktorý tiež funguje veľmi dobre, aj keď po sebe v miestnosti zanecháva charakteristický zápach.

To sa ale v zápale boja so špinou dá chvíľu vydržať. Akonáhle zistíme, že ide špina dobre vyčistiť hubkou, môžeme horáky vybrať, umyť, opláchnuť a dobre osušiť alebo nechať uschnúť.

Keby náhodou nepomáhal ani ocot alebo mnohými ľuďmi doslova uctievaná kola, potom príde rad na čpavok. Na ten ale pozor – používajte ho najlepšie len vonku, je veľmi prchavý (ale účinný).

Sóda pomôže

Horáky by sme mali vyčistené, je čas na mriežky. Aj na tie môžeme použiť v podstate rovnaký postup. Skúsiť môžeme aj trik našich babičiek s jedlou sódou, z ktorej s pomocou vody vytvoríme akúsi kašičku, tú nanesieme na zašpinený povrch a necháme niekoľko desiatok minút pôsobiť.

Potom už príde na rad hubka na riad a trochu práce. Na silne znečistené mriežky bude opäť najlepšie pôsobiť najsilnejší čpavok, ale samozrejme nie je vylúčené ani využitie špeciálne vyrábaných čističov.

Len musíme počítať s tým, že budú vždy drahšie ako prostriedky, ktoré máme väčšinou už doma pripravené aj na iné účely.

Dve suroviny a stane sa zázrak!

Ako si nakoniec poradiť aj s doskou sporáka, aby sa leskla bez náznaku mastnoty a napečených zvyškov po neopatrnom varení?

Skúste napríklad jedlú sódu, ktorú nasypete na potrebné miesto a pokvapkáte octom. Po pár minútach pôsobenia by malo stačiť skôr znečistené miesto utrieť handričkou alebo hubkou.

Mastnota je tiež dobre odstrániteľná parným čističom, ktorý tuk rozohreje a potom je už ľahké ho rýchlo a bez práce zotrieť obyčajnou jemnou handričkou.

Hygiena je základ

Či už sa rozhodneme vyčistiť sporák akýmkoľvek spôsobom, iste sa zhodneme, že čistota a hygiena v kuchyni, teda v mieste, kde pripravujeme jedlo pre celú rodinu, je viac ako dôležitá.

Bude teda dobré venovať aj sporáku pár minút času po každom varení a aspoň raz týždenne ho očistiť dôkladnejšie. Uvidíte, že v takom prípade žiadne silné a zapáchajúce čističe nebudete potrebovať.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!