Ľanové semienka zlepšujú funkcie TRÁVENIA a poskytujú pomoc pri CHUDNUTÍ. Musíte ich však pripraviť správne!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Ľanové semienka sa stali jednou z najžiadanejších zložiek jedálnička. Je to kvôli početným zdravotným benefitom a špecifickým účinkom, ktoré prináša.
Od zlepšenia funkcie trávenia až po pomoc pri chudnutí, ľanové semienka získavajú na popularite. Vynára sa nám však otázka: kedy ich konzumovať: ráno alebo večer?
Jeho účinok závisí od času konzumácie. Poďme teda zistiť, čo ovplyvňuje a aké účinky od neho očakávame.
Vlastnosti ľanového semena
Ľanové semienko je bohaté na živiny, preto sa ho oplatí zaradiť do jedálnička. Je cenným zdrojom vlákniny, omega-3 mastných kyselín , bielkovín a antioxidantov. Tieto látky robia z ľanu cennú zložku zdravej výživy.
Ľanové semienko je jedným z najbohatších zdrojov vlákniny, rozpustnej aj nerozpustnej. Vláknina je kľúčová pre zdravé trávenie, reguláciu hladiny cukru v krvi a udržanie pocitu sýtosti.
Je tiež jedným z najdostupnejších rastlinných zdrojov omega-3 mastných kyselín. Tieto zdravé mastné kyseliny priaznivo pôsobia na funkcie mozgu , srdca a obehového systému .
Poskytuje telu kvalitné rastlinné bielkoviny na stavbu a regeneráciu tkanív.
Ľanové semienko obsahuje prírodné antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom. Obsahuje tiež veľa zinku a lecitínu. Jeho účinky sú veľmi všestranné.
Ako pomáha ľanové semienko?
Zavedenie ľanového semena do vašeho jedálnička prináša množstvo zdravotných benefitov.
Ľanové semienko používané vnútorne sa odporúča pre:
- Zápchu
- Choroby hrubého čreva
- Syndróm hyperaktívneho hrubého čreva
- Dvanástnik
- Zápal žalúdka a čriev
Kypriaci účinok ľanu súvisí s opuchom, zvyšovaním vlhkosti a objemu stolice. Ľanové semienko tiež stimuluje peristaltiku čriev.
Pravidelná konzumácia ľanových semienok môže pomôcť znížiť hladinu zlého cholesterolu (LDL). Zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu (HDL), čo priaznivo pôsobí na zdravie srdca a obehového systému .
Ľanové semienka môžu byť užitočné pri udržiavaní zdravej hmotnosti reguláciou sýtosti a kontrolou chuti do jedla.
Ľanové semienko sa používalo aj zvonka ako obklad na lokálne zápaly kože, ekzémy, suchú kožu a popraskanú epidermu.
Živiny obsiahnuté v ľanovom semene môžu pomôcť zlepšiť stav vašej pokožky a vlasov.
Ako pripraviť ľanové semienko
Aby ste čo najlepšie využili zdravotné výhody ľanového semienka, je dôležité vedieť, ako ho najlepšie užívať.
Ľanové semienko môžeme užiť ako v celých semenách alebo mletej forme. Ak sa rozhodneme pre druhú možnosť, tak ľanové semienka pomelieme až tesne pred konzumáciou. Ide o to, aby nestratili niektoré zo svojich vlastností.
Pri použití ľanového semena v suchej forme je dôležité zabezpečiť dostatok tekutín. Toto sa musí robiť tak, aby ste si neublížili. Na lyžicu ľanového semienka by ste mali vypiť aspoň 150 ml tekutiny .
Ľanové semienko môžeme piť alebo použiť ako prídavok do ovsených vločiek. Môžeme kombinovať s medom , kefírom alebo inými živinami. Každá forma a kombinácia bude mať na naše telo iný vplyv.
Ľanové semienko sa najčastejšie konzumuje vo forme nálevu, kaše alebo žuvaním celých semien.
Ako uvariť nálev na pitie
Nálev z mletého ľanového semienka: Semienka pomelieme, 1 polievkovú lyžicu zalejeme pohárom vody s teplotou asi 60 stupňov. Lúhujte 20 minút a vypite naraz alebo rozdeľte na dve časti.
Na mletie môžeme použiť mlynček na kávu, mixér alebo mažiar.
Kaša vyrobená z celých semien: 1 plochá polievková lyžica ľanových semien v zrnách na pohár vody. Zalejte horúcou, nie však vriacou vodou a odstavte na pár hodín. Preceďte a pite čistú kašu bez obilnín.
Ako pripraviť obklad z ľanového semena
Zalejte 30-50 g pomletého ľanového semena 0,5 šálky vriacej vody. Dôkladne premiešame. Zabaľte zmes do látky alebo gázy. Aplikujte na postihnuté miesto.
Zmes sa dá použiť aj na výrobu pleťovej masky . Má výživné a hydratačné vlastnosti. Masku si nanesieme na tvár. Vyhýbame sa očnému okoliu. Nechajte pôsobiť 20 minút a jemne opláchnite.
Ako piť nálev z ľanového semienka
Pitie ľanového semena pripraveného z pohára vody sa môže piť raz denne. Môžete ho tiež rozdeliť na dve časti. Kúru je najlepšie užívať mesiac, potom nechať 3-4 týždne pauzu a zopakovať. Pri ochoreniach tráviaceho systému stojí za to konzultovať s lekárom jeho zavedenie do stravy.
Kedy piť ľanové semienko: ráno alebo večer?
Jedným z najobľúbenejších spôsobov užívania ľanového semena je pitie semien vo forme gélu, takzvanej kaše.
Pri rozhodovaní o pití ľanového semienka nás zaujíma, či je lepšie piť nálev ráno alebo večer. Účinok, ktorý chceme pre svoje telo dosiahnuť, závisí od času konzumácie.
Jeho konzumácia ráno nalačno je dôležitá, ak chceme využiť ochranné vlastnosti ľanového semena. Pripraví tráviaci trakt na jedlo a podporí proces trávenia. Sliz z ľanových semienok vytvorí ochrannú vrstvu proti dráždivým účinkom žalúdočnej kyseliny.
Aké sú však argumenty pre večerné pitie ľanového semena?
Ak si chceme uľahčiť spánok, bojovať so zápchou alebo chceme schudnúť, je lepšie piť ľanové semienko večer .
Ľanové semienko obsahuje tryptofán , aminokyselinu, ktorá podporuje tvorbu melatonínu. Pomôže vám ľahšie relaxovať pred spaním a zabezpečí dlhý, pokojný a neprerušovaný spánok.
Večerné pitie ľanového semena postupne zvýši vlhkosť stolice cez noc a uľahčí jej pohyb. Vďaka tomu poskytne úľavu od zápchy. Zvyšuje pocit plnosti, takže vám môže pomôcť udržať disciplínu nejesť pred spaním.
Treba tiež pamätať na to, že slizovitá konzistencia ľanových semienok môže zhoršiť vstrebávanie niektorých liekov . Najlepšie je dodržiavať pravidlo, že ak berieme lieky na noc, ľanové semienko pijeme ráno a naopak.
Niekedy sa však stáva, že lieky užívame v rozdelených dávkach 2-3x denne. Potom musíte dodržať aspoň 2-hodinový interval medzi užitím liekov a pitím ľanového semena.
Kontraindikácie konzumácie ľanového semena
Ľanové semienko je kontraindikované pre ľudí s črevnou obštrukciou akéhokoľvek pôvodu.
Aj ľudia trpiaci cukrovkou by sa mali o pití ľanových semienok poradiť so svojím lekárom.
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!