Kypriaci prášok do pečiva už viac NEKÚPIM! Stačia mi len tieto dve suroviny a pripravím si ho doma sama
Zdieľať článok na socialných sieťach
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo vlastne obsahuje komerčný kypriaci prášok do pečiva? A predsa ho pravidelne pridávame. Vedeli ste, že existuje jednoduchšie a prirodzenejšie riešenie? Čo použiť namiesto prášku do pečiva?
Zloženie komerčného kypriaceho prášku do pečiva
Kypriaci prášok do pečiva je neoddeliteľnou súčasťou mnohých receptov na pečenie. Dodáva ľahkosť a nadýchanosť našim koláčom, palacinkám či muffinam. Čo je v jeho zložení? No často viac, ako by sme chceli . Sú všetky tieto doplnky skutočne potrebné?
Najbežnejšie zložky sú:
- E450i hydrogenuhličitan sodný, pyrofosforečnan didodný
- hydrogénuhličitan sodný (E 500)
- hliník
- pšeničná alebo kukuričná múka
Hliník je čoraz menej bežný, ale fosfáty sú bežnou zložkou hotových práškov do pečiva. Difosforečnan sodný sa používa v prášku ako objemové činidlo. Zlepšuje textúru a reguluje kyslosť pečiva.
Príliš veľa fosfátov v strave môže byť potenciálne škodlivé.
Pre zdravého človeka s normálnou funkciou obličiek konzumácia mierneho množstva fosfátov zvyčajne nepredstavuje problém. Sú však prítomné v sóde, rýchlom občerstvení a iných silne spracovaných potravinách. Preto je ľahké prekročiť prípustné dávky.
Nadbytok fosfátov môže byť obzvlášť problematický pre ľudí s problémami s obličkami. Môže ovplyvniť rovnováhu vápnika a fosforu v tele. To zase môže ovplyvniť zdravie kostí.
Niektoré výskumy naznačujú, že môže byť tiež spojená s niektorými rizikovými faktormi pre srdcové choroby.
Náhrady, t.j. ako nahradiť prášok do pečiva pre naše koláče
Základom každého prášku je okrem fosfátov a akýchkoľvek iných nepotrebných prísad múka s obsahom lepku . Pre ľudí s bezlepkovou diétou to môže byť problém. Na obale je zvyčajne aj poznámka: "Môže obsahovať: horčicu, vajcia, mlieko, zeler a sóju." Teda súbor ďalších potenciálnych alergénov .
Čo je prášok do pečiva?
Stojí za to vedieť, že hlavnou zložkou prášku do pečiva je hydrogénuhličitan sodný, teda sóda bikarbóna . Je to alkalická chemická zlúčenina, ktorá v procese pečenia pôsobí ako kypriaci prostriedok. Sóda bikarbóna potrebuje kyselinu na produkciu oxidu uhličitého, ktorý spôsobí, že cesto kysne.
Preto sa sóda bikarbóna a kyselina môžu použiť ako náhrada prášku do pečiva .
Ak chcete nahradiť prášok do pečiva, jednoducho postupujte podľa nasledujúcich pomerov:
1 lyžička prášku do pečiva = 1/2 lyžičky sódy bikarbóny + 1/2 lyžičky kyseliny citrónovej
Náhradou za 1 vrecúško komerčne dostupného kypriaceho prášku do pečiva na 500 g múky je 5 g sódy bikarbóny a 5 g kyseliny, teda jedna plná čajová lyžička.
Potravinársky hydrogénuhličitan sodný je komerčne dostupný. Obsahuje 100% hydrogénuhličitanu sodného, bez pridaného hliníka, lepku a fosfátov.
Kyselinu citrónovú môžeme nahradiť prírodným produktom.
Na 1 lyžičku sódy bikarbóny použijeme 20 ml čerstvo vytlačenej citrónovej šťavy alebo 15 ml jablčného octu.
Tieto množstvá nahradia balíček prášku na 500 g múky.
Domáci prášok do pečiva - ako ho skladovať?
Nahradením hotového prášku priamo do cesta nepoužívame múku. Vzhľadom na funkciu, ktorú v tomto produkte plní, nie je potrebná. Ak si však chceme pripraviť vlastný domáci prášok do pečiva a uskladniť ho, musíme pridať škrob .
V komerčných práškoch do pečiva má múka (kukuričná, pšeničná) funkciu proti spekaniu. Zabraňuje zlepeniu práškových prísad a tým zabraňuje náhodným chemickým reakciám medzi jedlou sódou a kyselinou.
Domáci prášok do pečiva, ktorý je vhodný na skladovanie:
Na prípravu domáceho prášku do pečiva je potrebné použiť 3 ingrediencie. Múka, sóda bikarbóna a kyselina citrónová.
Zmiešajte sódu bikarbónu, škrob a kyselinu citrónovú v pomere 1:1:1.
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!