Kedy na jeseň mám zasiať kôpor? Aby vzišiel a bujne rástol, dajte si pozor hlavne na tieto veci!

Publikované: 24 septembra 2024Prečítané: 466Značky: , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Kôpor je bylinka, ktorá najlepšie rastie v chladnejších mesiacoch. Ďalšou pravdou je, že kôpor rastie najlepšie rastie, keď sa vysejú semená priamo do zeme

Tento typ je odolnejší a necitlivý na jarné mrazy. Výsev semien kôpru do zeme na jeseň má svoje opodstatnenie.

Aby sa čerstvý kôpor objavil na stole čo najskôr, semená sa vysievajú pred zimou.

Pri správnom výseve prežijú semená kôpru zimu bez následkov, marcové mrazy prežijú bez následkov a výhonky vytvoria už skoro na jar, aj o 2-3 týždne skôr ako keď sa vysieva jar.

Kedy zasiať zimný kôpor

Odborníci upozorňujú, že s výsevom sa netreba ponáhľať. Pokiaľ je primerane teplo, treba pripraviť pôdu. Za týmto účelom na jeseň pôdu kypríme a prihnojíme organickými hnojivami, dobre prehnitým maštaľným hnojom alebo kompostom. Pridáme aj vápno, čadičovú múku alebo dolomit. Pôda musí byť ľahká a neutrálna.

Miesto dobre osvetlené slnkom na dlhú dobu je dôležitým pravidlom pre výsadbu zimného kôpru. Sneh sa tam topí rýchlejšie ako na iných miestach, pôda sa prehreje a objavia sa sadenice.

Najlepšími predchodcami kôpru sú uhorky, zemiaky, paradajky, reďkovky, biela kapusta a karfiol. Kôpor nemôžete zasiať po rastlinách z vlastnej rodiny: koriander, mrkva, rasca a fenikel.

Ako zasiať zimný kôpor

Pred zamrznutím zeme, ale až po prvom mraze, zasievame kôpor, zvyšujeme dávku osiva o 25% a hĺbku sejby - o jeden a pol centimetra.

Dodržiavame nasledovné vzdialenosti:

  • hĺbka výsadby – 3 cm;
  • vzdialenosť medzi radmi 10-15 cm;
  • vzdialenosť medzi rastlinami 0,51 cm.

Za optimálny čas sejby sa považujú dni, keď sa teplota vzduchu počas dňa drží v rozmedzí 0-3 °C.

Môže sa stať, že tento moment premeškáme, alebo zrazu napadne sneh. To nie je problém. Už len počakáme na prvé decembrové rozmrazenie a potom sejeme.

Potom záhon prikryte mulčom, aby sa nevytvorila kôrka, ktorá bude v správnom čase brániť klíčeniu.

Môžeme použiť rašelinu, kompost, drevnú štiepku, piliny z listnatých stromov alebo jednoducho agrotextíliu. Môžeme použiť aj mulč a dodatočne ho ochrániť netkanou textíliou, ak bývame v chladnejšom regióne alebo má byť mrazivá zima.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!