V záhradke sa objavuje podozrivo nakyprená pôda a spoločne s ňou aj niekoľko zničených rastlín? S najväčšou pravdepodobnosťou sa v pôde usídlila krtonôžka, známy strašiak všetkých pestovateľov a záhradkárov.

V záhone dokáže narobiť poriadnu paseku. Ako sa jej zbaviť a zabrániť jej návratu?

V záhonoch záhrad číha na rastliny niekoľko nebezpečenstiev. Medzi tie zásadnejšie patrí krtonôžka, ktorá žije v zemi a pochutnáva si na koreňoch vysadenej zeleniny, čím ju pochopiteľne usmrtí.

Prítomnosť tohto škodcu možno spoznať podľa nakyprenej pôdy a rastlín zničených na miestach, kde krtonôžky hniezdia. Zbaviť sa týchto chrobákov môže byť beh na dlhú trať.

Neuveriteľne rýchlo sa totiž množia. Dvakrát do roka môžu naklásť až sto vajíčok! Je preto potrebné zostať počas procesov vytrvalí. Triky na zneškodnenie tohto škodcu sú ale ľahké.

°°

Pasca na krtonôžku

Dosť možno najznámejším trikom, ktorý sa využíva pre svoju jednoduchosť a tiež vysokú účinnosť, je postavenie primitívnej pasce. K tej je potrebná väčšia nádoba (napríklad veľký zavárací pohár, hrniec či kvetináč).

Ide o to, aby bola dostatočne vysoká a krtonôžka sa z nej nedostala.

Je dôležité krtonôžku, prípadne celé hniezdo, vytrasovať. To sa dá veľmi ľahko určiť podľa obrysov cestičiek, ktoré sa v pôde vytvárajú tým, ako škodca cestuje z hniezda za potravou.

°°

Pripravenú nádobu naplníme sčasti vodou a zapustíme ju do pôdy. Z dvoch strán ju obložíme dvoma latkami.

Tým sa krtonôžka vyhýba, čím vzrastá šanca toho, že sa pri svojom hone za potravou chytí práve do pripravenej pasce. Vyčkajte zhruba jeden či dva dni a môžete si prezrieť svoje úlovky!

Škodcu zničí aj prostriedok na riad

Môže sa stať, že trik s pascou sa jednoducho nepodarí a krtonôžka sa do nej nechytí. Alebo sa nechytia všetky. Stále ale netreba zúfať.

Tieto nenásytné chrobáky možno vyhnať aj jednoduchým roztokom. Je možné ho pripraviť len z vody a malého množstva prostriedku na umývanie riadu.

Následne sa zálievka naleje do diery po krtonôžke a tým sa tak dostane až do samotného hniezda. Onedlho na to sa tento hmyz rozbehne z pôdy na zem.

Niektorí záhradkári využívajú aj granule na ničenie slimákov. Tie jednoducho nasypú do hniezda krtonôžky.

°°

Krtonôžky najčastejšie sídlia pod doskou, dlaždicou či plochým kameňom. Hniezdo je možné rozpoznať podľa neznámeho otvoru mieriaceho zvisle do zeme.

Ako sa krtonožiek zbaviť nadobro?

Krtonôžky sa veľmi rýchlo množia a taktiež odolávajú zime. Samička tak môže naklásť ich vajíčka už na jeseň, pričom sa škodcovia vyliahnu práve na jar, keď začnete so sadením svojej obľúbenej zeleniny. Práve jeseň je pre ich likvidáciu kľúčová.

V tomto období sa na niekoľkých miestach záhrady vyhĺbi zhruba pol metra hlboká jama, do ktorej sa nasype hnoj či kompost.

°°

Povrch sa prekryje pôdou. Všetky také jamy je nutné nejakým spôsobom označiť, aby bolo jasné, kde sa nachádzajú.

V predjarí ich potom opäť vykopeme aj s nedospelými larvami, ktoré sa do nich stiahli na prezimovanie.

Pozrite si tiež:

°°°

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!