Dosiahnuť veľkú úrodu malín je veľmi jednoduché! Ak maliny neplodia tak, ako by ste si predstavovali, urobte toto

Publikované: 4 októbra 2024Prečítané: 243Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Maliny k nám prišli z lesa, kde rastú v tieni stromov. Aby sme však dosiahli veľkú úrodu, základom pre ne bude veľa slnečného svetla a vlahy.

Ak vaše maliny produkujú veľmi malý výnos a plody sú malé a kyslé, prečítajte si tento článok až do konca a dozviete sa, ako celú situáciu napraviť.

Najbežnejšia situácia: maliny plodia iba na špičkách . Čo sa deje? Faktom je, že váš malinový ker je veľmi hustý a dlho nebol ostrihaný.

To platí hlavne pri jednoročných malinách. Plodia totiž na jednoročných výhonkoch a ak kríky neprerezávate pravidelne alebo ich neprerezávate vôbec, potom sa takéto problémy s úrodou vyskytujú.

Aby však remontantné maliny priniesli vynikajúcu úrodu, je potrebné ich každoročne orezávať.

Remontantné (jednoročné) maliny sa dajú orezať 2 spôsobmi

  1. Pre výdatnejší, ale neskorý zber, sa kríky prerezávajú od nuly. A potom sa v lete vykonáva preriedenie. Všetky tenké a slabé výhonky sú vyrezané, pričom zostávajú najsilnejšie. Okrem toho sú vyrezané aj výhonky rastúce v samom strede kríka.
  2. Ak nepotrebujete veľmi bohatú úrodu remontantných malín, potom sa výhonky jednoducho skrátia asi na 80 cm od zeme. Potom plodenie začne skôr, ale bude skromnejšie v porovnaní s prvým spôsobom prerezávania.

Pravidelne plodiace maliny je tiež potrebné preriediť. Všetky výhonky rastúce vo vnútri kríka sú vyrezané. Aby bol krík dobre vetraný a osvetlený.

Chuť samotného bobuľového ovocia je značne ovplyvnená miestom, kde rastú vaše maliny.

Ako sme už spomínali, potrebujú veľa slnka. Zasadiť maliny niekde za kôlňou teda nie je najlepší nápad. Vyberte si dobre osvetlené miesto pre svoju malinovú záhradu.

Mimochodom, miesto pod plotom tiež nie je najlepšou voľbou. Najmä ak je plot vyrobený z pletiva. Takáto sieťka sa totiž časom pod váhou kríka začne prehýbať.

Ak je veľmi málo miesta a nie je kam inam zasadiť, ustúpte o pár metrov a postavte samostatnú oporu pre maliny. Navyše je to pohodlné! Môžete obchádzať krík zo všetkých strán a zberať bez toho, aby ste si poškrabali ruku až po lakeť.

Malinová podpora je veľmi dôležitá

Výhonky ležiace na zemi sú výbornou korisťou chorôb a škodcov, najmä slimákov. Navyše, vy sami sa budete držať takýchto výhonkov. Je veľmi nepohodlné vykonávať preventívne ošetrenie. A zber bobúľ poznačených špinou nie je veľmi príjemný.

Je veľmi pohodlné a jednoduché postaviť oporu pre maliny z kolíkov a drôtu natiahnutého z oboch strán kríkov. Týmto spôsobom žiadny vietor neprevalí vaše maliny, bobule zostanú čisté a bude veľmi pohodlné spracovávať a starať sa o kríky.

Pre sladkosť ovocia potrebujú maliny veľa chutného jedla

Toto je plodina, ktorá ocení najmä mulč. A najlepšie je mulčovať maliny organickou hmotou. Veď pri rozklade takýto mulč nakŕmi vaše maliny.

Mulč potláča aj burinu. V malinách je lepšie sa im vyhnúť, aby ste neprišli o celú úrodu.

Na jeseň je veľmi dôležitý aj mulč. Kríky je potrebné zamulčovať vrstvou 20 cm Takto chránime maliny pred vymrznutím.

A samozrejme, mulč je nevyhnutný z hľadiska zadržiavania vlhkosti. Koniec koncov, maliny sú vlhkomilná rastlina. Okrem toho nedostatok vlahy ovplyvňuje šťavnatosť ovocia a jeho veľkosť.

Maliny mulčujeme pokosenou trávou a lístím. Mulč postupne mení na kompost. A to je veľmi užitočné pre každú rastlinu.

Choroby malín

Akékoľvek plesňové ochorenie, a to nielen na malinách, znižuje úrodu. Navyše nielen jeho množstvo, ale aj kvalitu.

Maliny sú často postihnuté hnilobou, najmä v hustých výsadbách.

Ošetrenia preto vykonávame počas celej sezóny od začiatku vegetačného obdobia. Takéto ošetrenia robíme súčasne so stromami.Zo škodcov, ktoré maliny najviac milujú, sú vošky, roztočce, nosatce, malinové chrobáky, ploštice a iný hmyz.

Napríklad, najjednoduchší spôsob, ako sa zbaviť pakomárov, je počas jarného prerezávania kríkov. Tento škodca prezimuje v štádiu vajíčka pod kôrou výhonkov. Ak na konároch nájdete opuchy, je potrebné ich odstrániť. Takéto vetvy sú vyrezané a spálené alebo odvezené.

V boji proti iným škodcom pomôžu bioinsekticídy. Ale je lepšie nečakať, kým sa začnú prejavovať škodcovia a choroby, ale vykonávať preventívne ošetrenia. Každých 10-14 dní alebo po silnom daždi.

Aby mladé výhonky koncom leta dobre dozreli a prezimovali, po zbere celej úrody aplikujte draselné hnojivo. Veď práve tento prvok potrebujú mladé výhonky na dozretie kôry a následné prezimovanie. Okrem toho draslík ovplyvňuje aj tvorbu ďalších kvetných pukov na ďalšiu sezónu.

Najprirodzenejším prírodným hnojivom je drevený popol. Ak však žiadny nie je, môžete použiť aj organické hnojivo. Mimochodom, má dlhší účinok ako popol.

Postarajte sa o svoje maliny správne a úroda bude určite veľká, šťavnatá a veľmi sladká!

Ilustračné foto | CanvaPro

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!