Hľadáte využitie pre opadané jablká zo stromov? Pripravte si z nich výživné hnojenie pre hortenzie, budete prekvapený výsledkami

Publikované: 2 septembra 2024Prečítané: 159Značky: , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Mnoho ľudí pestuje rastliny organicky. Je to dobrá voľba, pretože nahrádzaním chemických hnojív darmi prírody budujete zdravý ekosystém.

Takéto prírodné hnojivo pre hortenzie si môžete vyrobiť z opadaných jabĺk. Keď uvidíte, ako to na tieto rastliny pôsobí, budete prekvapení.

Hortenzie vyžadujú pravidelné prihnojovanie. Pre správny rast potrebujú tieto prvky: dusík, fosfor, draslík, horčík, železo, meď, zinok a síru.

Hnojivá sú dostupné vo forme granúl, kryštálov alebo tekutín. Namiesto toho si môžete vyrobiť prírodné živiny a na tento účel použiť jablká, ktoré sa povaľujú na dvore. Rastliny budú kvitnúť ako šialené.

Ako vyrobiť hnojivo z opadaných jabĺk pre hortenzie?

Jabloň na dvore je skutočný poklad. Jeho ovocie sa zvyčajne používa na priamu konzumáciu, koláče, či zaváraniny. Opadané jablká môžu byť použité ako hnojivo pre hortenzie.

Na prirodzené hnojenie hortenzií je potrebné cca 3 kg opadaných jabĺk. Každé by malo byť prekrojené na štyri kusy. Potom nakrájané ovocie vložte do nádoby a zalejte 1 litrom vody. Jablká musia odpočívať dva dni.

Pred hnojením rastlín týmto prírodným hnojivom treba okolo každého kríka najskôr urobiť niekoľko centimetrov hlbokú a širokú brázdu. Treba však dávať pozor, aby sa nepoškodili korene.

Do takto pripravenej brázdy nalejte 7 litrov hnojiva z jabĺk. Nakoniec to všetko prikryte trávovým mulčom.

Kedy by ste mali zalievať hortenziu týmto hnojivom?

Hortenzie zalievajte hnojivom z opadaných jabĺk od začiatku jesene do konca novembra. V posledných augustových dňoch treba rastlinám dodávať fosfor a draslík.

Tieto dva prvky napomáhajú tvorbe pukov v budúcom roku a podporujú mrazuvzdornosť kríkov.

Na konci sezóny však od dusíkatých hnojív upustite. To im pomáha pripraviť sa na hibernáciu.

Nezabudnite, že rastliny je potrebné na jeseň presypať kompostom, hnojom alebo biohumusom.

Je to nevyhnutné pre rast hortenzie. Všetko toto zlepšuje štruktúru pôdy a úrodnosť. Zároveň nahrádza chýbajúce živiny. Rastliny stačí prihnojiť raz za sezónu.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!