Čo chýba mojim paprikám pri presadení do zeme? Bohatú úrodu a rýchly rast docielime veľmi jednoducho

Publikované: 13 mája 2024Prečítané: 20119Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Papriky sú ešte rozmarnejšie ako paradajky. Na získanie dobrej úrody je potrebné prísne dodržiavať dôležité pravidlá jej pestovania.

Hnojenie hrá jednu z najdôležitejších úloh. Dôležité je nielen vybrať správne hnojivo, ale aj včas dodať aktuálne potrebné živiny.

Čo korenie potrebuje pre správny rast a bohaté rodenie

Pre správny vývoj paprík sú kľúčové tri zložky:

1. Dusík – prispieva k rastu zelenej hmoty, ktorá je potrebná najmä v skorých štádiách rastu. Táto makroživina je stavebným kameňom všetkých buniek papriky a iných rastlín.

2. Fosfor – hoci je potrebný v malom množstve, je veľmi dôležitý. Je zodpovedný za vývoj koreňov, podieľa sa na fotosyntéze, posúva papriku z fázy rastu zelenej hmoty do fázy plodenia.

3. Draslík – je hlavnou živinou vo fáze dozrievania ovocia. Stručne povedané, ​​je zodpovedný za imunitu, kvitnutie a plodenie, ale má aj mnoho ďalších funkcií.

Mikroživiny pri hnojení papriky sú veľmi žiaduce, ale nie nevyhnutné. Rastlina jednoducho nebude mať čas zomrieť na ich nedostatok, pretože sa pestuje ako jednoročná plodina. Ale s ich nedostatkom sa zhoršuje zdravotný stav kríkov a kvalita plodov.

Vápnik zaujíma strednú polohu, je potrebné v miernych dávkach. Určité dávky Ca sa nachádzajú vo vode a pôde, ale môžu byť prítomné v neprístupnej forme. Ak paprike chýba vápnik, hrozí jej hniloba špičiek.

Kedy hnojiť papriku

Ak by išlo o paradajky, pojem by sa dal definovať jednoduchým odporúčaním: „hnojiť 10-14 dní po výsadbe“. Ale s paprikou to nie je také jednoduché.

Korene papriky sú na rozdiel od paradajok jemnejšie a pomalšie sa regenerujú. Keď sa ponáhľame s hnojením, dusík môže spáliť korene poškodené pri výsadbe.

Musíte teda sledovať sadenice, počkať, kým paprika po presadení vysadí nový list. Ak je ľahší ako starý, všetko ide dobre, možno prihnojovať.

Pár slov o ťažko dostupnom fosfore

Tento prvok je nevyhnutný najmä pre korienky. Ale väčšina hotových hnojív ho obsahuje vo forme, ktorá sa ťažko vstrebáva. Začína sa vstrebávať až po 3 mesiacoch, no v pôde zostáva až 3 roky.

Preto, keď sú papriky vysadené na mieste, ktoré bolo predtým hnojené viaczložkovými hnojivami, bude mať fosfor v dostupnej forme.

V aktuálnej sezóne zoberie to, čím bola pôda pohnojená minulý rok. Súčasné hnojivá poskytnú fosfor pre budúcu výsadbu.

Keď však spracujeme čerstvú pôdu, upraceme dlhodobo nevyužívanú plochu a zasadíme do nej papriku, musíme fosfor zabezpečiť v ľahko dostupnej forme.

Ako kŕmiť papriky prvýkrát po výsadbe

V 10-litrovom vedre s vodou rozpustíme 1,5 lyžičky močoviny, lyžicu akéhokoľvek bezchlórového bezdraselného hnojiva a 2 lyžice azofosky. Nalejte 200 ml pod koreň.

Ak je potrebný fosfor v rýchlo vstrebateľnej forme, máme dve možnosti. Fosfor a draslík nahradíme Pekacidom, ktorý okysľuje pôdu, alebo monofosfátom draselným, ktorý je vhodný pre akýkoľvek typ pôdy.

Prvé hnojenie papriky po presadení je najdôležitejšie. Posilňuje koreňový systém, podporuje rast zelenej hmoty a vytvára program plodenia. Tu je dôležité vybrať správny liek a čas.

Hotové hnojivá vieme nahradiť bio hnojivami z organickej hmoty s vyváženým zložením a organických fosforovo-draselných hnojív v ľahko stráviteľných formách.

Alternatívou k hotovým hnojivám je vlastnoručne pripravená kaša zo žihľavy, tráv a lúčnych bylín a výluh z dreveného popola.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!