Od mája sa pre mnohých stáva kosenie trávnika týždennou rutinou. Problémom mnohých ľudí je však to, že sa o trávu v lete nestarajú, a tak sa trávnik stáva škaredým, suchým a vyblednutým.

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu mať krásny dvor po celé leto.

Mulčovanie pre kosení

V lete môžeme trávu kosiť aj bez nádoby kosačky, vtedy by však odrezky nemali byť väčšie ako 1-2 centimetre.

To je dobré, pretože pokosená tráva, ktorá zostala medzi steblami trávy, zadržiava vlhkosť, a rovnako dobre dodáva pôde živiny.

°°

Ak však na trávniku necháme dlhšie steblá trávy, škodíme mu, zhlukujú sa, blokujú vzduch a bránia vniknutiu vlhkosti ku koreňom. Ak ste trávnik nekosili dlhší čas, nekoste ho na krátko na raz, ale postupne uberajte z dĺžky.

Zavlažovanie

V letných horúčavách je zálievka veľmi dôležitá, najmä ak už dlhšiu dobu nepribudli zrážky. Pravidlom je zavlažovať vo večerných hodinách, strata odparovaním je v tomto období najmenšia.

Nestačí polievať len povrchovo, treba zaliať celé korene tak, aby voda siahala do vrstvy 20 – 30 centimetrov. To si vyžaduje 10-20 mm vody na priepustnej pôde a 30-40 mm na ílovitej pôde. Po pokosení trávnika sa odporúča zalievať každých 5-6 dní.

°°

Prísun živín

Aj tráva potrebuje živiny. Hnojivo sa odporúča posypať na trávnik pred zalievaním, a vydrží pre trávnik užitočné asi 2-3 mesiace. Odporúča sa to použiť uprostred leta.

Mach a burina

V poľnohospodárskych predajniach už dostať nespočetné množstvo herbicídov, ktoré pôsobia len na burinu a tráve neškodia. Je veľmi dôležité používať ich podľa návodu na použitie a na trávu striekať len určené množstvo.

Na mach môžete vyskúšať tento geniálne jednoduchý trik, o ktorom sme písali tu.

°°

Vyschnuté miesta

Ak sú niektoré oblasti trávnika vypálené, posypte ich trávnikovým semenom a oblasť pohnojte. Za 2-3 týždne škvrny zmiznú a tráva opäť vyrastie.

Hnedé škvrny alebo čiary

Hubové choroby typu Fusarium spôsobujú skoro na jar 5-30 cm široké hnedé škvrny alebo pásy na trávnikoch a trstinách. Minimalizujte tieň a hnojenie

Pomôcť vám môže drenáž, aby voda nikde nesála. Skoro na jar použite fungicídne hnojivá!

°°

Hnedé škvrny na trávniku koncom leta

Vykopte hnedé oblasti a zistite, či pod nimi nájdete larvy, pretože to je najpravdepodobnejšia príčina. Pokiaľ nechcete zamoriť váš trávnik pesticídmi, ako sú diazinon alebo chlorpyrifos, je potrebné všetky tieto miesta vykopať a zlikvidovať!

Pozrite si tiež:

°°°

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!