Ako správne formovať paradajky, aby kríky plodili dlho a bohato? Zapamätajte si tieto rady!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Bez správnej tvorby paradajkového kríka nie je možné získať dobrú úrodu. Aby vás pestovanie nesklamalo, paradajkové kríky musia byť počas vegetačného obdobia správne tvarované – včas musíte odstrániť nepotrebné výhonky.
Musíte pochopiť, že dobre vyživovaný ker má tendenciu neustále rásť. Vo svojom prirodzenom prostredí sú paradajky viacročné rastliny, prvé 3-4 mesiace strávia budovaním zelenej hmoty a koreňového systému a až potom začnú kvitnúť.
V zálohe majú ešte dlhé teplé obdobie, preto ich netreba zaštepovať.
V podmienkach nášho krátkeho leta nemôžeme kríkom dovoliť taký luxus – bujne by rástli, no v najlepšom prípade by do vychladnutia sotva stihli rozkvitnúť, nieto ešte dozrieť plody.
A tie sú hlavným cieľom našej snahy. Preto je potrebné odstraňovať nielen divoké výhonky (tzv. vlky), ale aj doplnkové výhonky, ktoré konkurujú hlavnému výhonku, spodné listy, ako aj všetky prebytočné, ktoré zbytočne zahusťujú ker.
Každá z týchto činností má okrem základného dôvodu obmedzenia nadmerného rastu aj ďalší účel.
Ako správne formovať paradajky
Existuje niekoľko schém na pestovanie paradajok, ale najjednoduchší spôsob je pestovať ich na jednom výhonku.
Čo to v praxi znamená a čo musíme odstrániť?
1. Zameriame sa na určenie jedného vrcholu . Chvíľka nepozornosti záhradníka a krík paradajok okamžite vytvorí ďalšie výhonky, ktoré rastú nahor, aby konkurovali hlavnému výhonku.
Ak sa tak stalo, počkáme, kým sa na jednom z nich objavia kvety a tento necháme a druhý odrežeme práve na mieste, kde sa spájajú.
2. Okrem toho, že zabezpečíme, aby mal ker jeden hlavný výhonok, odstránime aj všetky (divoké) výhonky rastúce pod 45-stupňovým uhlom, priamo medzi hlavným výhonom a vedľajším výhonkom.
Tento extra výhonok produkuje nekvalitné plody, takže nemá zmysel ich nechávať na kríkoch paradajok. Hlavným pravidlom je urobiť to najneskôr, keď dosiahnu dĺžku 4-5 cm.
V tomto momente sú ešte tenké, nečerpajú silu z materskej rastliny a dajú sa ľahko odstrániť rukami alebo nožnicami. Prvé strihanie sa vykonáva dva týždne po zasadení sadeníc do zeme a potom sa pravidelne opakuje každých 10 až 14 dní.
To vám umožní pravidelne sledovať rastúce diviaky a zabrániť zahusťovaniu kríkov.
3. Postupne odstraňujeme aj spodné bočné výhonky . Ich odstraňovanie je dôležité a robíme to po práve preto, aby sa ker na ich údržbu nenamáhal a po druhé, aby výhonky dotýkajúce sa zeme nelákali škodcov a choroby.
4. Odstránime aj nahustené výhonky . Ak je na danom mieste kríka zreteľný prebytok bočných výhonkov a listov, časť z nich odstránime, aby bol ker dobre vetraný.
Prístup vzduchu je pri pestovaní veľmi dôležitý a predchádza vážnym chorobám.
5. Keď ker dosiahne svoju plnú výšku a nasadí veľké množstvo plodov (asi 5 strapcov), zbavíme ho vršku a vetvičiek, ktoré ešte kvitnú. Nad horným súkvetím ponechajte jeden list a vrch odrežte.
Nechceme, aby sa ker namáhal na nasadenie nových plodov, ktoré by aj tak nestihli vyrásť a dozrieť. Chceme, aby všetko svoje úsilie venoval dozrievaniu tých, ktoré už vznikli.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!