Ak neodstránite tieto divoké výhonky, pripravujete sa o väčšinu úrody paradajok. Zapíšte si postup

Publikované: 16 júna 2024Prečítané: 16272Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Divoké výhonky, alebo inak nazývané „vlci“ sú problémom, ktorý môže zredukovať vašu úrodu až o 80%.

"Ak odstránite tieto divoké výhonky na paradajkách, môžete prísť o väčšinu úrody"

Čoraz častejšie sa stretávam s takýmito nadpismi videí a článkov na internete. Je strašidelné len otvárať, s čím záhradníci na pohovkách prišli kvôli prezeraniu.

A hlavná vec je, že ľudia tomu všetkému veria, ale väčšinou, samozrejme, začiatočníci. Hneď je potrebné povedať, že takýto čarovný divoký výhonok, ktorý riadi výnos kríka, neexistuje. A ak vám bude tvrdené inak, video môžete pokojne vypnúť.

Takže dnes budeme hovoriť o "vlkoch" na paradajkách. Určite stojí za to ich odstraňovať, ale ktoré?

Úprimne povedané, existuje veľa ľudí a veľa názorov. Niektorí hovoria, že divoké výhonky by sa nikdy nemali odstraňovať a čím väčšia a rozľahlejšia rastlina, tým väčšiu silu má na tvorbu plodov.

Iní tvrdia, že divoké výhonky čerpajú časť výživy na seba, zatiaľ čo „ostrihané“ rastliny míňajú všetku svoju energiu iba na rast a dozrievanie plodov.

Osobne patrím medzi záhradkárov, ktorí nielen odtrhávajú prebytočné výhonky, ale aj odrezávajú prebytočné listy vo svojom skleníku.

Prišiel som na to po rokoch pokusov a omylov a toto je pre mňa najvýnosnejšia možnosť.

Raz, veľmi dávno, som sa rozhodol experimentovať a neodstraňovať rastúce výhonky paradajok v skleníku. Ukázalo sa, že to nebol veľmi dobrý nápad.

Nedalo sa vojsť do skleníka, plody tam samozrejme boli, ale kvôli neustálemu tieňu dozrievali veľmi dlho. A choroby sa v takýchto podmienkach šíria veľmi rýchlo.

Odvtedy paradajky strihám ako sa len dá a mám rád tento priestor a veľa slnečného svetla v skleníku.

Paradajky formujem podľa tohto vzoru, možno sa to niekomu bude hodiť:

Veľkoplodé paradajky formujem len do jednej stonky, dosiahnete tak maximálnu veľkosť a dužinu ovocia. Malé paradajky, ako napríklad cherry paradajky, sa veľmi dobre formujú na 2 alebo aj 3 stonky a stredne plodné vždy na 2 stonky.

Napriek tomu moja stará mama pestovala paradajky priamo vo voľnej pôde, neviazala ich, netvarovala, nestrihala výhonky, paradajky sa len plazili po zemi.

Napriek tomu bola úroda vynikajúca, paradajok bolo vždy veľa. Takýto postup však na sever krajiny nebude fungovať - ​​všetky paradajky zhnijú!

Preto experimentujte, skúšajte pestovať paradajky rôznymi spôsobmi a nájdite si svoj vlastný výnosový spôsob.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!