Aby nám jablone prinášali hojnú úrodu aj po ďalšie roky, nezabudnite na veľmi dôležitý letný prerez
Zdieľať článok na socialných sieťach
Jabloň je skutočne kráľovnou našej záhrady. Určite patrí medzi najobľúbenejšie ovocné stromy na Slovensku. Aby však prinášala ovocie, nesmie sa zabudnúť na jednu kľúčovú vec.
Jablká sú pokladnicou vitamínov a minerálov, vrátane vitamínu C, vitamínov B, vápnika, síry, železa, horčíka, fosforu a niektorých vitamínov E a ovocie je dobrým zdrojom vlákniny, antioxidantov a kvercetínu.
Konzumácia jabĺk vďaka obsahu antioxidantov spomaľuje proces starnutia a ničí voľné radikály. Pravidelná konzumácia jabĺk má pozitívny vplyv na zníženie hladiny zlého cholesterolu v krvi.
Chráni tak naše telo pred mŕtvicou, aterosklerózou či srdcovým infarktom. Vďaka bohatému obsahu vlákniny vám jablká pomôžu udržať si zdravú telesnú hmotnosť a zbaviť sa zásob nezdravých potravín.
Jabloň: Kráľovná našich záhrad
Ako vidíte, existuje veľa dôvodov, prečo mať vo svojej záhrade jabloň. Jabloň je naozaj kráľovnou našich záhrad – jeden z najobľúbenejších ovocných stromov u nás.
Stromy môžu dosiahnuť výšku 20 m. Zvyčajne majú jeden rovný kmeň, niekedy sa objavia ďalšie kmene vytvorené z koreňových derivátov. Jablká sú zvyčajne guľovité, niekedy mierne sploštené alebo predĺžené.
Plody divých jabloní nemajú priemer väčší ako 5 cm, zatiaľ čo plody pestovaných odrôd sú o niečo väčšie.
Kedy treba orezať jabloň?
Ak chceme, aby strom prinášal ovocie, netreba zabúdať na dôležitý postup. Hovoríme o reze jabloní, ktorý sa robí v dvoch obdobiach: v zime a v lete.
Zimný rez by sa mal vykonávať od konca februára do konca marca alebo začiatku apríla. Na druhej strane, letný rez je poslednou výzvou – ak ste to neurobili v júli, máte ešte august.
Dodatočné letné prerezávanie pomáha kontrolovať rast. Umožňuje znížiť množstvo príliš veľkých výhonkov, takže koruna stromu bude tenšia a tým pádom oveľa viac vystavená svetlu. To zaisťuje, že ovocie dostane viac slnečného svetla a dozrieva rovnomerne.
Odstránenie prebytočných výhonkov zlepšuje aj plodnosť zostávajúcich výhonkov. Na druhej strane letný rez pomáha znižovať náchylnosť jabloní na choroby. Tento jednoduchý postup má „omladzujúci“ účinok na staršie jablone, ktoré už nerodia tak úrodne ako predtým.
Pri letnom reze je potrebné zbaviť sa „vlkov“, teda silných výhonkov smerujúcich nahor. Tie neprinášajú ovocie a iba „kradnú“ živiny a berú silu ostatným konárom.
Nechajte výhonky rásť diagonálne, pretože v nasledujúcich rokoch vytvoria korunu. Na tých sa objavia plody, pretože jabloň rodí na 2-, 3- a 4-ročných výhonkoch.
Pri letnom reze sa oplatí nezabúdať na to, aby ste sa príliš neponáhľali a urobili to v júni – dôvodom sú už spomínané „vlčie“ výhonky, ktoré pri skorom reze aj tak vyrastú.
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!