9 najčastejších chýb pri praní, ktoré ničia vaše veci. Robíte ich aj vy?

Publikované: 26 februára 2020Prečítané: 7076Značky: ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Možno sa vám zdá, že nieje nič jednoduchšie, ako prať bielizeň v automatickej pračke. Avšak aj táto triviálna činnosť môže mať viac úskalí, ako by ste na prvý pohľad vedeli predstaviť.

Pozrite si zoznam 10 najčastejších chýb, ktoré pri praní ničia vašu bielizeň.

1. Príliš vysoká teplota vody

zdroj

Oblečenie si zachová lepší tvar a farbu a sa bude prať menej, a ak ho budete prať pri nižších teplotách. Okrem toho, teplá alebo studená voda sa dokáže vyrovnať so znečistením rovnako ako pranie s horúcou vodou. Toto platí za predpokladu, ak máte dobrú práčku a prací prostriedok. Na dezinfekciu je možné pri teplote 90°C prať iba bielizeň alebo uteráky. O zvyšné oblečenie sa postará aj pranie na nižších teplotách.

2. Silne znečistenie oblečenia

Silne zašpinené veci by sa mali vopred preprať a zafarbené oblečenie by sa malo pred vložením do práčky dôkladne umyť rukou alebo ošetriť odstraňovačom škvŕn. V opačnom prípade sa špina nemusí správne vyprať.

Namiesto odstraňovania škvŕn môžete použiť alternatívne prostriedky . Citrónová šťava je dobrým čistiacim prostriedkom na škvrny od potu; zmes octu a tekutého pracieho prostriedku môže odstrániť stopy trávy; škvrny od vína zmiznú po aplikácii zmesi vody a jedlej sódy v pomere 3: 1.

3. Príliš veľa pracieho prostriedku alebo aviváže

zdroj

Prebytok čistiaceho prostriedku môže upchať nádobu na čistiaci prostriedok a spôsobiť nepríjemný zápach. Pozorne si prečítajte dávky uvedené na obale a nezabudnite použiť odmerku. Ak sú vaše veci skutočne špinavé, použite režim predprania alebo spustite 2 cykly.

4. Použitie aviváže na všetky typy odevov

Okrem toho, že je textília voňavejšia, uľahčuje žehlenie bielizeň. Postupom času však tiež znižuje nasiakavosť látky, takže ju radšej nepoužívajte na pranie uterákov, športového oblečenia alebo iných predmetov vyrobených z mikrovlákna, elastánu alebo spandexu.

5. Pranie spodnej bielizne

zdroj

Pri automatickom praní sa podprsenky rýchlo rozťahujú a strácajú tvar , preto je najlepšie ich umyť ručne. To isté platí pre čipkované spodné prádlo a plavky.

Naopak, nylonové pančuchové nohavice sa v pračke môžu prať, ak sa dodrží niekoľko jednoduchých pravidiel:

  • Na jemné pranie použite špeciálny čistiaci prostriedok.
  • Perte pri 30°C a nízkych otáčkach.
  • Pančuchy vložte do špeciálneho pracieho vrecka.
  • Pančuchy otočte naruby.

6. Použitie bielidla na elastan, lycru alebo spandex

Bielidlo s chloridom je dosť agresívne činidlo, ktoré oslabuje vlákna , takže by sa nemalo nadmerne používať so žiadnymi materiálmi. Platí to najmä pre elastan, lycru a spandex, ktorý pri praní s bielidlom rýchlo stratí elasticitu. Tu je niekoľko ďalších tipov, ako sa postarať o tieto veci:

  • Umývajte ich iba v studenej vode.
  • Nepoužívajte aviváž.
  • Nesušte ich v automatickej sušičke.
  • Nežehlite ich.

7. Príliš časté pranie rifloviny

zdroj

Výrobcovia džínsov na to majú radikálny názor: doporučujú úplne sa vzdať prania v práčke, aby si zachovali farbu dlhšie. Ak nie ste pripravení postupovať podľa tohto odporúčania, optimálny interval medzi 2 praniami je 2 až 6 mesiacov v závislosti od toho, ako často nosíte džínsy a od individuálneho použitia.

8. Nesprávne sušenie

Nesprávne sušenie ovplyvňuje vaše oblečenie rovnako nepriaznivo ako nesprávne pranie. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa zničeniu bielizne:

  • Nepoužívajte automatické sušenie príliš často : vaše veci sa opotrebujú a stratia farbu rýchlejšie. Nepoužívajte ho na sušenie tenkých a jemných tkanín.
  • Bielizeň neprepúšťajte – sťažuje sa žehlenie.
  • Pletené a vlnené predmety nevešajte, pretože stratia tvar. Rozložte ich na uterák na vodorovnom povrchu.

  • Pred zavesením bielizne ju vytraste, aby sa zabránilo jej pokrčeniu.

9. Starostlivosť o pračku

zdroj

Nečistoty, zvyšky z čistiaceho prostriedku a všetko, čo sa v priebehu času hromadí v práčke, sa skôr alebo neskôr dostane na vaše oblečenie, čo vedie k nepríjemným zápachom a škvrnám. Aby ste tomu zabránili, postupujte podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel údržby:

  • Po každom praní vyvetrajte prístroj ponechaním otvorených dvierok.
  • Po každom praní odstráňte zvyškový čistiaci prostriedok z gumového tesnenia na dverách.
  • Nádobku na čistiaci prostriedok pravidelne prepláchnite.

  • Asi raz mesačne spustite prázdny stroj s dezinfekčným prostriedkom (1 lyžička) a octom (4 šálky).

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!