3 smrteľné hriechy pri pestovaní CESNAKU. Robí ich VÄČŠINA aj skúsených záhradkárov a PRICHÁDZA tak o úrodu
Zdieľať článok na socialných sieťach
Mať doma vlastnoručne vypestovaný cesnak sa oplatí. Pri jeho pestovaní si však dajte pozor na tri najväčšie a najčastejšie prešľapy.
Hovorí sa, že strúčik cesnaku denne posilňuje imunitu. Verili tomu aj naši predkovia, ktorí „štipľavým strúčikom“ prisudzovali zvláštnu liečiteľskú moc.
Využívali ho ako liek proti cholere a tuberkulóze. V prvej svetovej vojne, kedy bol nedostatok liekov, sa stal cesnak univerzálnou medicínou na liečbu úplavíc, ktorá sa šírila rýchlosťou blesku, hlavne v zákopoch.
Vojaci si cesnakovou drvinou dezinfikovali rany a verili, že sa zacelia. Cesnak bol aj súčasťou vojenských jedálničkov, pretože zvyšoval výkon a ľudskú odvahu.
Využite to tiež a než sa pustíte do generálneho upratovania, uvarte si tanier cesnačky. Napríklad to pomôže.
Ale koniec vtipom. Je jasné, že cesnak je zdravý a v slovenskej kuchyni má svoje miesto. Na pultoch obchodov zoženiete čínsky, španielsky ale aj slovenský cesnak.
Najlepší je ale aj tak ten, ktorý si vypestujete sami. Avšak má to hneď niekoľko háčikov. Veľa ľudí v snahe uchrániť svoju cesnakovú úrodu, robí fatálne chyby. Tu sú tri najčastejšie:
Omyl číslo 1: Unáhlené použitie fungicídov
Akonáhle sa na cesnaku objavia žltnúce listy alebo zoschnuté špičky, väčšina pestovateľov v panike, že ide o pleseň, nasadia fungicídy.
A to je chyba. Cesnak pri vegetácii nie je náchylný na choroby a žlté listy nemusia poukazovať na pleseň, ale skôr na nedostatok dusíka v pôde.
Preto by namiesto chémie bolo vhodné použiť hnojivo. Výborný je vtáčí hnoj, ktorý si môžete sami vyrobiť.
Ako na to: zmiešajte 1 liter granulovaného vtáčieho hnoja s 10 litrami vody (ideálne, keď použijete dažďovú).
Zmes dôkladne premiešajte a nechajte stáť, pokiaľ sa granule nerozpustia. Koncentrovaný roztok použite do zálievky, stačí 0,5 litra do 10 litrovej kanvice.
Uvidíte ten rozdiel!
Omyl číslo 2: Málo zálievky
O cibuľovej zelenine sa traduje, že je nenáročná na vodu. Preto niektorí pestovatelia cesnaku na zálievku cielene zabúdajú. A to je škoda!
Podľa odborníkov cesnak závlahu potrebuje. Keď jej má málo, tak mu začnú usychať konce listov a niekedy aj celé spodné listy.
Kvalita plodu je potom výrazne ohrozená. Preto obzvlášť v období sucha nezabudnite na svoju cesnakovú záhradku a doprajte jej poriadnu porciu vody – aspoň 20 litrov na 1 m².
S touto závlahou cesnak vydrží 8 - 10 dní.
Omyl číslo 3: Zberá sa na svätú Annu
Ešte za prvej republiky platilo, že cesnak sa zberal na svätú Annu, teda 26. júla. Vtedy sa ale pestovali hlavne úzkolisté paličáky, ktoré neboli také náročné na presný termín zberu a v zemi sa nerozpadávali.
Ak máte širokolisté (ozimné) nepaličiaky (Anton, Lukan alebo Záhorský II.) alebo rané paličáky (Bjetin) so zberom veľmi neotáľajte.
Akonáhle uvidíte, že vňať zožltne, je najvyšší čas cesnakový poklad vytiahnuť zo zeme!
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdroj FOTO | pixabay.com
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!