Zasiali ste príliš skoro a vaše priesady sú vytiahnuté a tenké? 3 jednoduché spôsoby, ako vyriešiť problém

Publikované: 24 apríla 2024Prečítané: 7361Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Záhradkári, ktorí sa ponáhľajú s termínom sejby, môžu mať problém, pretože do výsadby ešte pár dní ostáva a ich sadenice sú už bujné, tenké a majú neúmerne malý koreňový bal.

Takéto rastliny sa vyznačujú väčšou náchylnosťou na choroby, adaptačným stresom po presadení do zeme, korene sú príliš slabé na to, aby uživili celú rastlinu a predovšetkým budú potom príliš slabé a krehké na to, aby udržali strapce plodov.

Aby ste tomu predišli, dávajte pozor na vegetačné obdobie odrody. Výrobcovia vždy uvádzajú na obale informácie o dátumoch výsevu a presádzania sadeníc na trvalé miesto pestovania.

Čo robiť, keď sa nám vytiahli sadenice paradajok

Keď však už máme tento problém, musíme sa s tým nejako vysporiadať a spôsobov je minimálne niekoľko.

1. Postrek alebo polievanie

Táto metóda funguje najlepšie v počiatočných štádiách vývoja sadeníc. Z dospelých sadeníc, ktoré sa natiahli, už menšie nespravíme.

Môžeme ich ale postriekať špeciálnym roztokom.

Na jeho prípravu rozrieďte 1 g PeKacidu alebo monofosfátu draselného v litri vody. Nastriekajte a opakujte po 10 dňoch.

Po presadení, pri prvom hnojení koreňov, namiesto komplexného hnojiva (v ktorom je dusík) podávame rovnaký roztok v rovnakej koncentrácii. Môžete ho aplikovať 3x za sebou pri každej zálievke.

Keď sadenice získajú podsaditejší a silnejší tvar a ukážu potrebu dusíka, prvok sa zavádza cez listy. Bude to fungovať rýchlejšie a efektívnejšie.

2. Prehĺbenie pri presádzaní

A čo ak už máme dospelé a nadmerne bujné sadenice? Pri presádzaní do väčších črepníkov alebo do zeme ich zakopeme hlbšie, ako rástli predtým.

Na „zahrabanej“ časti výhonku sa rýchlo vytvoria ďalšie korienky, čím sa zväčší povrch výživy a celá sadenica sa stabilizuje a spevní.

V špeciálnych prípadoch, keď je sadenica veľmi prerastená, ju môžeme zasadiť do zeme pod uhlom, a to aj úplne vodorovne.

V tomto prípade stonka tiež rýchlo vyrazí nové korienky a nadzemná časť smerujúca k svetlu okamžite zmení smer rastu.

3. Radikálny spôsob

Táto metóda sa používa na dospelom plante, ktorý má aspoň 6-7 dobre vyvinutých pravých listov.

Odrežte vrchnú časť sadenice. Ponorte ju do zmesi zakoreňovacieho prostriedku a drveného aktívneho uhlia. A potom zasaďte do kvetináča o niečo menšieho, ako predtým sadenica rástla.

Bez zakoreňovacieho prostriedku sa zaobídete, no vďaka nemu sa rýchlejšie objavia nové korienky. Dreveného uhlia sa však nevzdávame, zabráni hnitiu povrchu rany.

Mimochodom, táto metóda sa používa aj vtedy, keď sa zlomí príliš krehká stonka paradajok (napríklad pri presádzaní do zeme).

Výhonok je už dostatočne zrelý na to, aby zapustil vlastné korene, ale nemožno ho jednoducho zasadiť do zeme. V 9 prípadoch z 10 po 2 týždňoch nie je možné rozlíšiť takúto sadenicu od tej, ktorá bola vysadená s koreňmi.

Ďalšie spôsoby

Čo ešte môžeme urobiť?

  • úplne prestať používať všetko hnojenie dusíkom;
  • mierne znížte teplotu , v ktorej sa sadenice zdržiavajú;
  • poskytnúť im viac svetla (prestanú sa naťahovať pri jeho hľadaní);
  • presádzajte do väčších črepníkov (potom začnú budovať korene, čím menej energie vkladajú do rastu nadzemnej časti);
  • znížiť frekvenciu zavlažovania na menej časté, ale hojnejšie;
  • pohladiť sadenice . Štúdie ukázali, že rastliny, ktoré sa počas pestovania pohybujú (jemne zhora), majú kratšie výhonky. "Sadenice paradajok pohladené dvakrát denne počas nasledujúcich 18 dní vytvárajú výhonky kratšie asi o 30%." Účelom hladkania je poslať rastline stresové podnety, že môže byť ovplyvnená jej štruktúra a môže dôjsť k jej poškodeniu, porušeniu. Potom reaguje nárastom hrúbky, aby sa spevnil

V špeciálnych prípadoch možno použiť aj regulátory rastu. Vyrastená časť nezmizne, ale sadenice sa prestanú viac naťahovať, ale budú ďalej rásť, začnú naberať na hmote, naberať väčšiu hrúbku, zosilnejú a budú viac podsadité.

Tieto opatrenia sú účinné na udržanie kompaktného vzrastu rastlín. Sú však chemické a radšej ich ponechajte okrasným rastlinám.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!