Vďaka melónovým šupkám moja záhrada teraz prekvitá! Určite ich nevyhadzujte, majú pre ňu nepostrádateľný prínos

Publikované: 11 júla 2024Prečítané: 597Značky: , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Vedeli ste, že okrem sladkej dužiny môžete s úspechom využiť aj zelenú pevnú šupku? Nič nevyhodíte a záhrada vám za to ešte poďakuje.

Kompostovanie je všeobecne veľmi efektívny spôsob likvidácie značnej časti bioodpadu, ktorý navyše prináša výhodu vo výrobe účinného hnojiva pre našu záhradu.

Medzi bežné zvyšky z domácnosti, ktoré je možné s úspechom spracovať práve kompostovaním, sú aj šupky sezónnej zeleniny, kam patrí aj melón.

Vyhodiť tento na živiny bohatý organický materiál do smetiaka, by malo byť podľa skúsených záhradníkov – samozrejme s veľkou dávkou zveličenia – bezmála trestné.

Nezahadzujte výživu pre rastliny

O čo všetko prídeme, keď vyhodíme takú obyčajnú vec, ako je melónová šupka? Mohli by sme vypočítavať dlho: je to napríklad dôležitý fosfor, draslík alebo vápnik, teda prvky, ktoré treba rastlinám dodávať pre ich úspešný rast a bohatú úrodu.

Ďalej by sme záhradu pripravili aj o mnoho ďalších živín a látok, ktoré môžu vzniknúť rozkladom sacharidov. Tých má melón viac ako dosť, najmä ak na šupke tu a tam necháte aj kúsok červenej dužiny.

Vezmite na ne nôž

Melónové šupky sú naozaj pevné, preto by sa v komposte rozkladali zbytočne dlho. Ešte pred tým, než ich teda zmiešame s ostatným biologickým odpadom a uložíme do kúta záhrady na hromadu, nakrájame ich radšej na menšie kúsky.

Tým zaistíme ľahší, rýchlejší a rovnomerný proces ich premeny na účinné hnojivo.

Viete správne kompostovať?

Pri vytváraní kompostu dbajte na to, aby sa v ňom pravidelne striedali „zelené a hnedé“ vrstvy, teda čerstvý materiál napríklad so suchým lístím, slamou a podobným materiálom. Ide o udržiavanie ideálnej vlhkosti, prevzdušnenia a ďalších podmienok na rozklad hmoty.

Nedostatok suchého (hnedého) materiálu ľahko spoznáte podľa zvyšujúceho sa zápachu budúceho kompostu. V takom prípade neváhajte, pridajte trochu potrebné suroviny a celú hromadu radšej prerovnajte.

Kvapalné hnojivo za pár dní

Okrem klasického kompostu môžeme melónové šupky využiť aj na rýchlejšiu prípravu kvapalného hnojiva, ktorým potešíme rastliny už za pár dní. Ako na to? Stačí, rovnako ako v predchádzajúcom prípade, šupky nakrájať na malé kúsky, ale ďalší postup sa už bude líšiť.

Tentokrát príde zvyšok melónu do nádoby, kde ho zalejeme dvojnásobným objemom vody, priklopíme a necháme v tieni tri dni pracovať. Raz denne zmes premiešame, ale viac si ju všímať nemusíme.

Jednoduché použitie

Po stanovenej dobe už hotové hnojivo zlejeme, zriedime čistou, najlepšie dažďovou, vodou v pomere 1:1 a môžeme sa vydať na záhradu.

Paradajky, uhorky, ale napríklad aj jahody a ďalšie letné potešenie každého záhradkára, bude hltať každú kvapku. A my sa budeme môcť tešiť na ešte väčší zber.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!