V auguste prihnojujem paradajky a uhorky iba týmto hnojivom. Od kedy ho používam, úroda sa mi zdvojnásobila

Publikované: 4 augusta 2024Prečítané: 469Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Záhradkári vedia, ako udržať uhorky a paradajky produktívne až do neskorej jesene s pomocou cenovo dostupného a ľahko pripraviteľného hnojiva.

Najlepšie hnojivo pre paradajky a uhorky v auguste

Toto prírodné hnojivo je nielen stimulátorom rastu, ale zvyšuje aj odolnosť záhradných rastlín voči chorobám a škodcom. Na rozdiel od chemikálií z obchodu, toto hnojivo pomáha rastlinám plodiť bohaté, zdravé, šťavnaté a chutné plodiny.

Na prípravu hnojiva potrebujete nasledujúce zložky:

  • droždie - 200 g;
  • voda - 1 liter;

Kvások zalejeme vlažnou vodou. Nádobu s roztokom prikryte vekom a nechajte na teplom mieste 3 hodiny.

Hneď ako sa objaví veľké množstvo bublín, čo naznačuje fermentačnú aktivitu, nalejte výslednú zmes do 10-litrového vedra.

Pracovný roztok zrieďte 9 litrami teplej vody a pod každý krík nalejte 1 liter kvasnicového hnojiva. Toto hnojenie opakujte aspoň raz za mesiac.

Hnojenie živými kvasinkami zvyšuje úrodu uhoriek a paradajok a plody sú šťavnatejšie, sladšie a chutnejšie.

Výhody hnojenia kvasinkami

Hnojenie kváskom je výborný spôsob, ako prihnojiť zeleninu, ale aj záhradné a izbové rastliny. Takéto hnojivo si môže pripraviť každý záhradkár a výhody pocíti okamžite.

Chemické prípravky ničia nielen parazity či hubové choroby, ale mikroflóra rastliny plní aj akumulačnú funkciu, čiže sa hromadia v úrode alebo v pôde. Pri hnojení kvasinkami tento negatívny vplyv odpadá.

Kvasinky patria do špeciálnej skupiny kvasiniek – Saccharomycetes – ktoré obsahujú veľké množstvo účinných mikroorganizmov.

Tie zas ovplyvňujú rýchly rozklad organických zložiek v pôde, napomáhajú nasýteniu koreňového systému hnojenej rastliny, chránia ju pred parazitmi a chorobami žijúcimi v pôde.

Rastliny možno dokonca zalievať obyčajným kváskom, ktorý gazdinky používajú na pečenie. Táto zložka plní nielen ochrannú funkciu, ale stimuluje aj rast rastliny.

Okrem toho kvasinkové hnojivá podporujú dobré zakorenenie rastlín a obnovu koreňového systému, ak je poškodený.

Kvasinky sú bohaté na bielkoviny, stopové prvky, vitamíny (hlavne skupiny B), sacharidy a minerály užitočné pre rastliny.

Stojí za zmienku, že kvasinky, a to huby, ktoré tvoria ich hlavnú zložku, sú veľmi odolné, preto by sa nemali miešať alebo primiešavať do pôdy s inými hnojivami, ako je hnoj alebo čerstvo pokosená tráva, vtáčí trus.

Tieto hnojivá sa navzájom neutralizujú, narúšajú normálny vývoj rastlín alebo jednoducho nedávajú očakávané výsledky.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!