Utieranie prachu? 20 neuveriteľne účinných tipov a trikov, ako sa ho zbaviť nadobro!

Publikované: 4 augusta 2021Prečítané: 2951Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Čím menej prachu v dome máme, tým sú ľudia veselší a zdravší. Bohužiaľ nie je to vždy také ľahké, a zbaviť sa ho je ako boj s veternými mlynmi.

Našli sme pre vás niekoľko neuveriteľných trikov, ktoré vám pomôžu zabojovať s prachom v každej domácnosti. Upratujte rýchlo, efektívne a v neposlednom rade jednoducho a lacno. Pozrite sa na to.

Vlhčené obrúsky

Vlhčené obrúsky sú nenahraditeľným pomocníkom pri každom upratovaní. Nemusíte sa ich báť použiť ani na klávesniciach či notebookoch. Stačí otočiť, vytriasť omrvinky a a pretrieť. Výsledok bude skvelý!

Aviváž

Aby ste zabránili prachu sadať si na akékoľvek povrchy, vyskúšajte toto riešenie. Zmiešajte 1 diel aviváže a 4 diely vody. Nalejte zmes do rozprašovača a v prípade potreby vyčistite všetko, čo potrebujete. Police, nábytok, sklo, zrkadlá a dokonca aj televíznu obrazovku.

Látkové rukavice

Pri čistenie chúlostivých povrchov vám môže pomôcť pár obyčajných látkových rukavíc. Takto môžete ľahko vyčistiť luster, lampy, sklenené doplnky a sošky. Tkanina zhromažďuje prach a čistenie je oveľa jednoduchšie.

Mäkké štetce a kefy

Ak chcete vyčistiť ťažko dostupné miesta, uľahčia vám to kefy a štetce s prírodnými štetinami. Aj detaily si zaslúžia vašu pozornosť.

Staré ponožky

Dajte si čistú starú ponožku na ruku a prach na roletách či žalúziách vyčistite raz dva. Navlečte ju na mop a sledujte, ako jednoducho vás zbaví prachu pod posteľou alebo nábytkom.

Kartónová rolka z toaletného papiera

Táto drobnosť je nevyhnutná pre každé vysávanie. Nasuňte ju na hadicu vysávača a vyčistite aj tie najťažšie dostupné miesta. Kartón sa ohýba, takže je jednoduché zmeniť mu tvar a vyčistiť všetko.

Zhora nadol

Aby ste zabránili padaniu prachu z jedného povrchu na druhý, utierajte zhora nadol. Ak to urobíte, čistenie vám zaberie oveľa menej času a úsilia.Postup je jednoduchý: lampy, ventilátory, vrchné časti dverí a potom až nočný stolík.

Úroveň vlhkosti

Hromadeniu prachu vo veľkých množstvách často stačí udržiavať rovnováhu vlhkosti na približne 40 – 50 %.

Drobnosti a suveníry

Zabrániť rýchlemu hromadeniu prachu a zároveň jednoduché čistenie si zabezpečíme vyhodením väčšiny suvenírov a drobností, ktoré doma máte. Čím menej ich doma máte, tým je váš dom čistejší. Vzácne kúsky je lepšie držať v zatvorených sklenených vitrínach.

Závesy

Na závesy či záclony väčšinou zabúdame, aj keď sú doslova pokryté prachom (najmä ak sú syntetické).

Zatvorené okná

Ak sa chcete zbaviť prachu. budete si musieť zvyknúť na zatvorené okná. Je samozrejmé, že treba vyvetrať niekoľko krát za deň. Ak však chcete zabrániť hromadeniu prachu, nenechávajte okná otvorené vo dne v noci.

Čisté rastliny

Izbové rastliny sú pľúca vášho bytu, ktoré vám pomôžu bojovať s prachom. Ak pravidelne umývate všetky rastliny v kúpeľni, budú efektívnejšie pri čistení vzduchu.

Vyčistíte koberec

Čím menej kobercov, tým menej prachu. Ak však chcete položiť koberec, ideálne malý a ľahko vyberateľný. Vysávať koberec je nutné aspoň raz týždenne a parou ho vyčistite aspoň raz za mesiac. Vďaka tomu sa prach nebude hromadiť v najhlbších vrstvách látky (syntetická tkanina prach zhromažďuje).

Látkové povrchy

Valček s lepiacim povrchom si poradí s čistením tienidiel, ozdobných vankúšov a iných povrchov látok.

Vyčistite to

Ak často vykonávate mokré čistenie, bude váš dom vyzerať oveľa upravenejší a vzduch bude príjemne dýchať. Voda odstráni 90% prachu. Ak vyberáte medzi suchým a mokrým čistením, určite zvoľte druhú metódu.

Príležitostné oblečenie skladujte v púzdrach

Oblečenie, prikrývky, vankúše pre hostí, vlnené prikrývky – to všetko je hlavným zdrojom prachu v domácnosti. Aby ste minimalizovali množstvo prachu, uchovávajte také veci v špeciálnych obaloch alebo vreciach.

Alkoholom na žiarovky

Zo žiaroviek môžete odstrániť prach pomocou alkoholu. Stačí ich utrieť namočenou handričkou a nechať vyschnúť. Uvidíte ten rozdiel.

Leštenie

Leštidlo, vosk alebo pastu nanášajte vždy na handričku! V opačnom prípade nastáva opačný nežiadúci efekt a prach sa bude hromadiť rýchlejšie.

Vyčistite filtre

Čím menej často meníte filtre, tým viac prachu v domácnosti máte. Ak používate vysávače a ventilačné systémy so špinavými filtrami, pošlú prach späť do vzduchu, ktorý sa hromadí na povrchoch.

Utierky z mikrovlákna

Dobrá utierka z mikrovlákna dokáže zázraky. Nielenže do seba nachytá prach z povrchov, ale už ani malé častice prachu nepustí hneď do vzduchu. Takúto handričku môžete použiť na akýkoľvek povrch od podlahy až po strop. Pomocou gumičky ju hravo pripevníte na mop.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!