Tento postup používal už môj pradedo. Kvalitne a silne sadenice si vždy vypestujem vďaka tomuto dopingu!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Krásne, silné a kvalitné sadenice sú to, o čo sa každý záhradkár usiluje. Koniec koncov, ako viete, zdravá rastlina poskytne oveľa lepšiu úrodu ako slabá a chorá.
Tento môj rodinný recept na starostlivosť o sadenice bude užitočný pre začiatočníkov, ale aj skúsených záhradkárov.
Veľmi často, najmä u začínajúcich záhradkárov, dochádza k premokreniu pôdy so sadenicami. O to horšie, ak sa to stalo mladým sadeniciam.
Počas rastu môžu "zmrznúť" alebo byť náchylné na hubové choroby. Ak k tomu dôjde, položte na pôdu niekoľko zŕn hydrogélu, ktorý absorbuje prebytočnú vlhkosť.
Potom postup zopakujte. Na podmáčanú pôdu môžete položiť aj suché zložené papierové obrúsky, ktoré tiež celkom dobre pomáhajú odstraňovať prebytočnú vlhkosť.
Podmáčané sadenice sa snažte umiestniť na teplejšie miesto, kúpená výhrevná podložka pomáha veľmi dobre vysušiť pôdu.
Vermikompost a kyselina jantárová
Naša rodina tieto zložky používa od konca 80. rokov, sú najlepšími pomocníkmi pri pestovaní silných sadeníc. Vermikompost je všeobecne univerzálna záležitosť.
Môže sa štedro pridať do pôdnej zmesi pre sadenice, môže sa nasypať do kvetináčov, keď rastliny rastú, a tiež nálev z vermikompostu je to najlepšie, čo sa môže dať sadeniciam v akomkoľvek štádiu rastu.
Kyselina jantárová zasa pomôže sadeničkám vyrásť v silné a zdravé aj v neprirodzených domácich podmienkach. Sadenice postriekam jantárom 2-3 krát počas obdobia rastu na okne.
Za týmto účelom rozrieďte štvrť gramu jantárového prášku v 1 litri vody, postriekajte a zalejte rastliny.
Keďže vo väčšine prípadov sa sadenice naozaj príliš vyťahujú, napriek rôznym doplnkovým osvetleniam a iným tancom s tamburínami, navrhujem veľmi zaujímavý spôsob, ako proti tomu bojovať.
Počas presádzania naplňte o niečo viac ako polovicu nádoby zeminou a rastliny znova zasaďte. Potom, ako rastie, postupne pridávajte zeminu zmiešanú s vermikompostom.
Týmto spôsobom sa vytvoria nové korene, čo znamená, že rastliny budú silnejšie a sadenice nebudú natiahnuté ako bambus.
Tento spôsob má ešte jednu výhodu: pri pridávaní zeminy sa rast sadeníc trochu spomalí, neprerastú, pretože im neustále vyrastajú nové korienky.
K naťahovaniu sadeníc paradajok zvyčajne nedochádza ani tak z nedostatku svetla, ale zo skutočnosti, že teplota vzduchu v noci je príliš vysoká.
Silné rastliny sa získavajú pri nízkych teplotách nad nulou v noci. Samozrejme, že je to dosť ťažké dosiahnuť v podmienkach bytu, ale našiel som východisko zo situácie.
V noci odnesiem sadenice do kuchyne a tam vypnem radiátor. Vzduch sa rýchlo ochladí na 18-20 stupňov a sadenice sa nenaťahujú.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!