Šanca, že nám vyklíčia je takmer NULOVÁ! Nikdy sa nesnažte zasiať MINULOROČNÉ semená týchto rastlín

Publikované: 30 decembra 2024Prečítané: 36Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Úspech pestovania rastlín závisí vo veľkej miere od kvality semien. Často sa stáva, že nám ostanú semená z predchádzajúcich sezón. Nie vždy sa však vypláca šetriť!

Zaujímalo by nás, či sú ešte vhodné na siatie. V tomto článku sa pozrieme na faktory ovplyvňujúce trvanlivosť semien. Záhradkárom tiež poskytneme aj praktické tipy na metódy testovania ich vhodnosti pred sejbou.

Faktory ovplyvňujúce trvanlivosť semien

Trvanlivosť semien závisí od mnohých faktorov. Typ rastliny je jedným z kľúčových prvkov. Jednoročné rastliny zvyčajne produkujú semená s kratšou životnosťou.

Kým dvojročné a trvalky si klíčivosť dokážu udržať aj dlhšiu dobu. Dôležité je aj správne skladovanie semien . Vlhkosť, svetlo a teplota môžu výrazne ovplyvniť ich životnosť.

Druhy rastlín a trvanlivosť ich semien

Niektoré rastliny si zachovávajú svoju schopnosť klíčiť mnoho rokov, iné ju veľmi rýchlo strácajú. Príklady rastlín s dlhou trvanlivosťou semien zahŕňajú: fazuľa, petržlen, zeler či mrkva.

Môžu zostať životaschopné niekoľko rokov. Semená paradajok, cukety, šalát a papriky sa považujú za stredne trvanlivé . Zvyčajne to trvá niekoľko rokov, kým je zachovaná ich schopnosť vyklíčiť.

Zatiaľ čo semená špenátu, reďkovky alebo hrachu môžu stratiť svoju schopnosť klíčiť už po jednom roku.

Skladovanie semien doma

Správne skladovanie semien je rozhodujúce pre udržanie ich trvanlivosti. Miesto by malo byť suché a chladné. Semená sa oplatí skladovať v tesne uzavretých nádobách alebo pohároch, aby sa minimalizoval prístup vzduchu a vlhkosti.

Správne skladovanie semien umožňuje znížiť riziko a tešiť sa z úspešných plodín. Aj pri použití semien z predchádzajúcej sezóny .

Testovanie semien pred výsevom

Semená časom strácajú svoju životaschopnosť, t. j . schopnosť klíčiť . Pred výsevom sa preto oplatí skontrolovať. Semená, ktoré nevyklíčia, sú stratou času a miesta v záhonoch. Preto je dobré semená naklíčiť .

Ako to spraviť? Semená jednoducho položte na vlhkú papierovú utierku alebo gázu a tiež prikryte vlhkou handričkou. Čakáme na čas uvedený na obale.

Viac o testovaní klíčivosti semien si môžete prečítať tu>>>

Rozhodnutie použiť staré semená závisí od viacerých faktorov. Trvanlivosť semien konkrétneho druhu a spôsob skladovania . Výhodou sú potenciálne úspory, najmä keď máme veľké množstvo zvyškov semien.

Pamätajte však, že nie všetky semená sú rovnako stabilné. Preto sa vždy pred výsevom oplatí vykonať testy. V niektorých prípadoch môže byť vhodné investovať do čerstvých semien .

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!