Čím poliať záhony s cviklou, aby vyrástla zdravá, chutná a plná vitamínov? Ja používam toto!

Publikované: 21 mája 2024Prečítané: 7749Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Aby sa zabezpečil dobrý rast koreňovej hľuzy, repu nemôžeme nechať na voľno. Dôležité je vedieť rastlinu správne vyživovať a dbať na to, aby všetka energia nešla do listov, ale do koreňa.

Užitočné rady pomôžu vypestovať bohatú úrodu repy.

Čo je dôležité pri pestovaní repy

Správna príprava pôdy, výsadba a hnojenie sú kľúčovými faktormi pri pestovaní zrelej, šťavnatej a chutnej repy. Budúca úroda závisí od správneho dodržiavania všetkých fáz.

Príprava pôdy

Repa najlepšie rastie v pôde, ktorá je takmer neutrálna alebo mierne zásaditá . Je lepšie začať s prípravou pôdy na jeseň. Ak je pôda kyslá, musíte použiť vápno alebo dolomit, čo zlepší jej štruktúru a priaznivo ovplyvní rast rastlín.

Repa preferuje ľahko štrukturovanú, dobre priepustnú pôdu bohatú na humus . Pred výsadbou repy uvoľnite pôdu. Ak je pôda ílovitá a ťažká, na zlepšenie štruktúry a priepustnosti možno pridať piesok, kompost alebo rašelinu.

Na jar, pred sejbou, by mali byť záhony posypané popolom bohatým na užitočné minerály.

Výsev alebo výsadba

Repu je možné zasiať priamo do zeme alebo začať pestovať z hotových sadeníc. Ak sa rozhodnete zasiať semená, urobte tak skoro na jar, ale až keď je pôda teplá.

Udržujte dostatočnú vzdialenosť medzi rastlinami, aby ste mali priestor na pestovanie hľúz. Zvyčajne sa odporúča rozostup asi 10-15 cm medzi rastlinami.

Hnojenie

Repa potrebuje pravidelné prihnojovanie najmä v období intenzívneho rastu. Môžete použiť organické hnojivá humus alebo kompost , ktoré pred výsadbou pridáme do pôdy a po výsadbe/sejbe urobíme vrstvu mulču.

Cennou oporou repy sú aj niektoré bylinky, ako je žihľava , praslička roľná alebo praslička veľká . Pripravte si odvar z bylín, ktorý potom rozrieďte s 1 litrom vody na 10 litrovú zálievku.

Extrakt z brezovej kôry je prírodný prípravok, ktorý obsahuje prírodné látky stimulujúce rast rastlín.

Sladkosť repy

Bór je nevyhnutným stopovým prvkom pre mnohé rastliny vrátane repy a úzko súvisí s reguláciou metabolických procesov vrátane syntézy cukrov.

Nedostatok bóru môže viesť k zníženiu obsahu cukru v repe. Preto pridanie správneho množstva bóru môže pomôcť zvýšiť obsah cukru a sladkosť repy.

1 čajovú lyžičku kyseliny boritej rozpustite v litri horúcej vody pri teplote asi 60 stupňov, potom rozrieďte v 10-litrovom vedre studenej vody, pridajte pohár popola. Nechajte niekoľko hodín pôsobiť a záhony zalejte. Toto by sa malo vykonať 2-3 krát v intervale 7 dní.

Pozor, pred hnojením bórom skontrolujeme ph, či je vhodné. Malo by byť v rozmedzí 6-7,5. Ak je pôda kyslá, bórom neprikrmujeme.

Na čo treba pamätať pri pestovaní repy

1. Príliš veľké listy brzdia vývoj koreňov. Ak spozorujeme nadmerný rast, prestaneme hnojiť dusíkom.

2. Predĺženie koreňov repy môže ovplyvniť kvalitu a chuť koreňov. Aby ste tomu zabránili, je dôležité udržiavať pôdu vlhkú. Nedostatok vody môže spôsobiť predĺženie koreňov pri hľadaní vody.

3. Oneskorený zber repy môže viesť k strate chuti a tvrdosti koreňov, preto sa repa musí zberať včas. To sa môže vyskytnúť v rôznych štádiách zrelosti v závislosti od preferencií chuti. Malú cviklu môžete zberať v mladšom štádiu rastu, keď sú korene malé a jemné, alebo môžete počkať, kým úplne dozrejú, keď korene vyrastú do väčšej veľkosti. Nemôžete však čakať príliš dlho, pretože časom korene stvrdnú a zhorknú.

4. Ochrana proti škodcom . Repa je náchylná na napadnutie škodcami, ako sú vošky a chrobáky. Sledujte svoje rastliny a používajte vhodné ochranné opatrenia, aby ste zabránili ich poškodeniu.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!