Pomocou zálistkov si môžete ľahko zdvojnásobiť úrodu paradajok. Vyskúšajte to, je to veľmi jednoduché

Publikované: 11 júla 2024Prečítané: 492Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Namiesto vyhadzovania vyštipnutých výhonkov ich radšej plnohodnotne využite! Poradíme vám ako, je to veľmi jednoduché!

Že sa dá ešte niečo vypestovať zo zálistku rajčiaka? Áno, je to možné! A nejde o vôbec nič komplikované. Naopak zvládnete to ľavou zadnou. Ako teda presne postupovať?

Krok za krokom

Akonáhle výhony paradajok odoberiete od rastliny paradajky, umiestnite ich do pohára s vodou. Ich stonky by mali byť potopené cca 10 cm. Za niekoľko dní, zhruba za týždeň, sa dočkáte prekvapivého výsledku, kedy výštipky začnú púšťať korene.

Vodu pravidelne vymieňajte. Akonáhle sa vytvorí bohatý koreňový systém, môžete vzniknuté sadenice vsadiť do pôdy.

Výsadba na záhradu

Nové sadenice vysaďte na stanovište s dostatočným množstvom slnka, kde nie sú vystavené prípadnému silnému vetru. Jednotlivé rastlinky by mali byť od seba vzdialené 50 až 60 cm, pretože sa do konca sezóny ešte riadne rozrastú a budú aj plodiť. Vďaka tomu si značne znásobíte úrodu.

Pravidelná starostlivosť

Paradajky vyžadujú pravidelný prísun vody, a to samozrejme vzhľadom na aktuálne počasie. Nikdy nezalievajte paradajky tak, aby voda zasiahla listy.

Pravidelne tiež odstraňujte spodné listy a bočné výhony a nezabúdajte kontrolovať výskyt prípadných škodcov a chorôb, proti ktorým je nutné vždy včas zakročiť.

Paradajky vyžadujú aj na svoj správny vývoj dostatok živín, a preto im dodávajte organické hnojivo.

Pokiaľ to počasie dovolí, je najlepšie paradajky zbierať vždy, keď sú dokonale zrelé. Mala by byť krásne vyfarbená a ľahko mäkká na dotyk. Preto ich zberajte priebežne, podľa ich zrenia.

Pár tipov na záver

Pokiaľ sa chcete dočkať bohatej úrody, je vždy dobré pestovať už preverené odrody, s ktorými máte vy alebo sused dobré skúsenosti a vyhovujú im miestne klimatické podmienky.

Hoci paradajkám vyhovuje dostatok zálievky, vyhýbajte sa zbytočnému prelievaniu, aby nebol substrát príliš premokrený. Vyhnete sa tak prípadným hnilobám, ktoré často vedú k úhynu celej rastliny

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!