Na jar sa musíme takmer okamžite vysporiadať s najväčším škodcom ríbezlí. Vráťte späť na kríky stratenú úrodu!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Masívne sa šíri s nástupom tepla a spôsobuje chorobu, ktorej sa nemožno zbaviť a krík musíte vykopať, aby sa nenakazili ďalšie kríky.
Aký nebezpečný je roztoč pre ríbezle
Vlnovník ríbezľový (Cecidophyopsis ribis) prezimuje v púčikoch na výhonkoch ríbezlí. V púčiku môže byť až 40 000 zárodkov. Tieto puky sú zreteľne zväčšené, ale na rozdiel od listového púčika sú okrúhle.
V máji sa sťahujú z púčikov na spodnú stranu listov, kde sa živia až do augusta. 1 % samíc sa vracia do nových púčikov, kde sa rozmnožujú. Za rok môže mať až niekoľko generácií.
Následkom ich kŕmenia púčiky zasychajú, a ak sa na nich vyvinú listy a kvety, je to oveľa neskôr ako na zdravých kríkoch.
Na postihnutých kríkoch sú plody malé a kyslé . Znižujú odolnosť rastliny voči mrazu a počet násadení plodov. V dôsledku toho je úroda určite nižšia a životnosť kríkov sa výrazne skracuje.
Ďalším nebezpečenstvom výskytu roztočov na kríkoch ríbezlí je, že môžu prenášať vírusové ochorenia . A keď sú ríbezle infikované, musíte ker vykopať a spáliť, aby ste neinfikovali ďalšie kríky.
Kľúčom k zbaveniu sa škodcu je dôkladná kontrola kríkov, odstránenie infikovaných púčikov a včasný postrek.
Kedy striekať
Prvé ošetrenie by sa malo vykonať počas otvárania púčikov. A druhé v období po odkvitnutí. Treba poznamenať, že v každom regióne v rôznych časoch kríky vychádzajú z hibernácie.
Ako liečiť ríbezle na jar od roztočov
Na začiatku jari, predtým, ako puky začnú napučiavať a kvitnúť, je potrebné prejsť a odrezať výhonky, na ktorých vyrástli puky. Nastriekajte ihneď po tom, ako sa puky začnú otvárať.
Pozor!
Postrek ríbezlí nejakými prostriedkami by sa mal vykonávať pri teplote nie nižšej ako +4 stupňov.
Môže sa použiť liečba chemickými alebo biologickými prípravkami. Každý záhradník sa sám rozhodne, ktoré z nich si vyberie. Mnohé z nich sú prírodné a odporúčané pre ekologické poľnohospodárstvo.
Na začiatku jari môžu byť kríky ríbezlí ošetrené koloidnou sírou alebo infúziou tabaku.
Ošetrenie koloidnou sírou. 10 gramov sa rozpustí v troch litroch studenej vody, dôkladne sa premieša, tesne uzavrie vekom a nechá sa 10-15 minút. A potom sa naleje do rozprašovača.
Dajte si pozor, aby sa vám prášok dôkladne premiešal. Niektorí záhradníci odporúčajú síru premiešať v teplej vode, kde sa prášok lepšie rozpustí.
Tabakový postrek. 500 g tabakových listov zalejeme 5 litrami vriacej vody, prikryjeme a necháme 24 hodín lúhovať. Zrieďte v pomere 1:2 vodou a nastriekajte.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!