Mlieko, droždie, cesnakový extrakt a čaj. Najlepšie prísady na hnojenie izbových kvetov už máte dávno doma
Zdieľať článok na socialných sieťach
Rastliny zalievané mliekom majú sýtejšiu farbu listov. Banánové šupky pomáhajú zväčšiť veľkosť a zdravie kvetov, zatiaľ čo kávová usadenina stimuluje ich rast.
Poviem vám, ako používať tieto a ďalšie domáce metódy na hnojenie izbových rastlín. Sú lacné a veľmi efektívne.
Pre normálny rast a vývoj potrebujú rastliny nielen vodu a svetlo, ale aj rôzne látky, ktoré dostávajú z pôdy. Ak sú však rastliny v kvetináčoch, živiny v pôde sa rýchlo vyčerpajú. Musíme im poskytnúť potrebné prvky.
Dusík podporuje vývoj listov, fosfor smeruje energiu rastlín ku koreňom a draslík zabezpečuje zdravie rastlín. Vďaka draslíku môže rastlina kvitnúť a dokonca prinášať ovocie.
Okrem toho sú potrebné mikroelementy ako železo, zinok a mangán. Je dôležité poskytnúť ich v správnom pomere, aby rastlina dostala všetky potrebné látky pre rast a vývoj.
Kedy hnojiť izbové rastliny
Frekvencia hnojenia každej rastliny závisí od rýchlosti jej rastu a úrovne osvetlenia. Rastliny, ktoré rastú rýchlejšie a sú na slnečnejších polohách, vyžadujú častejšie prihnojovanie.
Na jeseň sa odporúča prestať hnojiť. V tomto období sa rastlina pripravuje na zimu a spomaľuje svoj rast. Nedostatok svetla mu sťaží vstrebávanie ďalších živín, čo môže viesť k presýteniu a chorobe.
Ak sa rozhodnete prihnojiť rastlinu v období jeseň-zima, určite jej zabezpečte dodatočné osvetlenie pomocou špeciálnych UV lámp, ktoré imitujú slnečné svetlo.
Pestovanie izbových rastlín - časté chyby
Proces hnojenia izbových rastlín by nemal byť náročný. Je však potrebné zvážiť niekoľko kľúčových bodov.
-
Nadmerné hnojivo môže poškodiť korene rastliny, čo spôsobí žltnutie listov. Vždy postupujte podľa pokynov na obale, aby ste sa vyhli takýmto problémom. Pamätajte, že je lepšie použiť menej hnojív ako príliš veľa.
-
Do 2-3 mesiacov po výsadbe nepotrebujú izbové rastliny ďalšie hnojenie. Izbové rastliny zakúpené v období jeseň-zima sa začínajú prihnojivať až s nástupom jari.
-
Neodporúča sa aplikovať hnojivá dva mesiace po presadení rastlín. Nová pôda obsahuje všetky potrebné živiny, ktoré na istý čas zabezpečia dostatočnú výživu.
-
Neodporúča sa aplikovať hnojivá do pôdy pod chorými rastlinami, pretože to môže viesť k popáleniu poškodených koreňov. Prvé hnojenie po ošetrení rastliny by sa malo vykonať najskôr o mesiac neskôr.
-
Pred aplikáciou hnojiva je potrebné pôdu navlhčiť malým množstvom vody a nechať jej nejaký čas na vstrebanie. V opačnom prípade môže byť hnojivo rozložené po substráte nerovnomerne.
Domáce hnojivá pre izbové rastliny
Môžete si vyrobiť vlastné domáce hnojivá pre izbové rastliny. Z čoho ho ale vyrobiť?
➡️ Hnojivo z vaječných škrupín
Vaječné škrupiny sú výborným zdrojom dusíka a uhličitanu vápenatého, ktoré posilňujú rastliny. Stačí ich nasekať a vložiť do pôdy v kvetináči.
Ako pripraviť hnojivo pre izbové rastliny z vaječných škrupín? Musíte nechať škrupiny vo vode dva týždne. Po tomto období je potrebné obsah precediť a vzniknutú vodu použiť na zavlažovanie.
Treba však pripomenúť, že toto hnojivo nie je vhodné pre rastliny, ktoré preferujú kyslé prostredie, ako sú orchidey, vresy, azalky a rododendrony.
Vaječné škrupiny možno použiť ako hnojivo pre množstvo rastlín. Je to užitočné najmä pre druhy, ktoré uprednostňujú pôdu s vyššou úrovňou pH, ako sú paprade.
Okrem toho sa vaječné škrupiny môžu použiť na hnojenie astier, karafiátov, oleandrov, plamienkov, pivoniek, tulipánov a sasaniek.
➡️ Kvások ako zálievka
Kvasinky podporujú aktívny rast rastlín a dodávajú im sviežosť. Ako pripraviť hnojivo z kvasníc? Postup je celkom jednoduchý.
Vezmite 50 g pekárskeho droždia a rozdrvte ho. Potom nalejte 5 litrov teplej vody. Dobre premiešajte a nechajte hodinu stáť. Po hodine bude roztok pripravený na použitie.
Toto hnojivo je vhodné pre všetky izbové rastliny, najmä orchidey, kvitnúce rastliny a paprade.
➡️ Hnojivo z banánovej šupky na črepníkové kvety
Banánová šupka obsahuje množstvo mikroelementov, ktoré rastliny potrebujú pre plný vývoj. Tieto mikroelementy pomáhajú zväčšiť veľkosť kvetov a zvýrazňujú ich vôňu.
Banánové šupky je možné rozdrviť a použiť ako hnojivo pre záhradné rastliny, ako sú ruže a paradajky. Navyše si z nej môžete pripraviť odvar, ktorý bude prospešný aj pre rastliny.
Ak chcete pripraviť odvar, musíte si vziať tri banánové šupky, vložiť ich do pohára a naplniť vodou. Nechajte niekoľko dní. Výsledný roztok možno použiť na zalievanie kvetov.
➡️ Kávová usadenina a čajové vrecúška
Kávová usadenina obsahuje zlúčeniny draslíka, ktoré sú výborným hnojivom pre rastliny v črepníkoch. Po zmiešaní s pôdou pomáhajú uvoľniť pôdu a stimulujú energickejší rast rastlín. Táto metóda je obzvlášť užitočná pre kvitnúce rastliny.
Raz za dva týždne sa odporúča pridať kávovú usadeninu do vrchnej vrstvy pôdy v kvetináči. Následne musíte starostlivo premiešať pôdu s kávou.
Kávová usadenina a čajový nálev majú dezinfekčné vlastnosti, ktoré zabraňujú množeniu baktérií v pôde a podporujú bujnejší rast rastlín. Táto metóda je obzvlášť účinná pri starostlivosti o paprade.
Odporúča sa užívať bylinkové čaje ako žihľavový, šalviový, kamilkový či prasličkový. Na zalievanie rastlín musíte použiť chladenú infúziu.
Čajové lístky rozsypané v črepníku účinne odpudzujú pakomáre.
Ak máte problém s voškami, môžete si pripraviť nálev z čierneho čaju a pravidelne ním rosiť listy napadnutej rastliny. Raz za štyri týždne môžete rastlinu postriekať aj nálevom z bylinkového čaju. Vďaka tomu bude odolný voči plesniam.
Čajové vrecúška môžu byť umiestnené na dne kvetináča. Budú slúžiť ako filter a absorbér prebytočnej vody.
➡️Mlieko
Mlieko podporuje jasnejšie sfarbenie listov rastlín. Ak chcete, aby sa zelené listy vášho zeleného priateľa ešte viac nasýtili, potom ich raz za dva týždne zalejte zriedeným mliekom.
Veľké listy môžete z času na čas utrieť handričkou namočenou v mlieku, majonéze alebo pive. To im dodá krásny lesk.
➡️ Voda po zemiakoch a inej zelenine
Voda zostávajúca po uvarení zemiakov a inej zeleniny obsahuje cenné minerály a škrob. Stimuluje mikroorganizmy v pôde, aby sa stali aktívnejšími. Kvety môžete zalievať vychladnutou vodou. Upozorňujeme však, že do vody by sa nemala pridávať soľ.
➡️ Cesnakový extrakt
Ako sa ukázalo, orchidey potrebujú dodatočnú starostlivosť v podobe cesnakového extraktu. Tento produkt obsahuje veľa živín, ktoré podporujú zdravý rast a kvitnutie. Na prípravu odvaru musíte vziať:
-
1 liter vody a 3 strúčiky cesnaku.
-
Do hrnca nalejte vodu a priveďte do varu a keď vychladne, pridajte prelisované strúčiky cesnaku.
-
Potom panvicu prikryte pokrievkou a nechajte 1 deň odstáť.
-
Potom už stačí orchidey na 20-30 minút namočiť do odvaru (kvety týmto odvarom nezalievajte - kvety len vložte do vody a potom vyberte).
Kúru treba používať raz za mesiac a už po dvoch ošetreniach uvidíte krásne kvety. Pozor! Cesnakový odvar musí byť čerstvý, maximálna trvanlivosť je 2 dni.
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!