Listy sú žlté a žilky zelené. Pokiaľ toto uvidíte na vašich paradajkách, na nič nečakajte a reagujte okamžite

Publikované: 5 júla 2024Prečítané: 361Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Tento problém sa môže na záhrade objaviť kedykoľvek: listy paradajok začnú žltnúť, ale žilky zostávajú stále zelené. Čo mám robiť?

Pravdepodobne pôjde o napadnutie roztočcom chmeľovým, s ktorým musíme rýchlo zatočiť, inak by sme sa úrody nedočkali. Dobrá správa je, že to ide aj bez chémie...

Žltnutie listov paradajok môže mať samozrejme mnoho príčin, od zlej (nedostatočnej, alebo naopak prílišnej) zálievky, cez nedostatok dusíka a ďalších nevyhnutných prvkov, až po napadnutie škodcami, medzi ktoré patrí - v tomto prípade veľmi pravdepodobného - roztočca chmeľového.

Naučme sa ho rozpoznať a čo najúčinnejšie s nim bojovať.

Roztočca ľahko prehliadnete

Olllli, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Roztočec chmeľový je drobučký roztoč, ktorého na prvý pohľad väčšina z nás určite prehliadne, a tak situáciu začíname riešiť až vo chvíli, keď sa prejavia následky jej pôsobenia na paradajkách.

Akonáhle si ale všimneme prvé žlté škvrnky, ktoré sa neskôr začnú zlievať do jednej veľkej, bude potrebné nielen obrazne povedané „obrátiť list“.

Roztočce chmeľové totiž žijú na ich spodnej strane, kde si vytvárajú jemné pavučinky, ktoré už sú voľným okom ľahko rozpoznateľné.

Na nich potom objavíme drobné, približne pol milimetra veľké roztoče. Je najvyšší čas zasiahnuť!

Chémia alebo trocha práce?

Asi najjednoduchšie je siahnuť v takej chvíli po chémii z obchodu, ale naozaj chceme domáce paradajky ošetrovať takými prípravkami?

Roztočce budú pomerne dobre reagovať aj na prírodnejšie metódy likvidácie.

Ak máme len pár rastlín, môžeme ich obísť a listy v prvom rade starostlivo utrieť. Dá to trochu práce, ale ochrana úrody je dôležitá.

Potom príde silnejší prúd vody, ktorý na listoch odvedie zostávajúcu časť práce. Po pár dňoch účinnosť svojho zásahu radšej ešte skontrolujte.

Cesnak ich zlikviduje

Aby sme si boli istí, že sa roztočce hneď tak nevrátia, alebo v prípade, keď pestujeme väčšie množstvo paradajok, môžeme využiť prírodnú obranu proti roztočcom v podobe cesnakovo-cibuľového extraktu.

Vyrobíme si ho ľahko doma, keď rozmixujeme v troške vody niekoľko strúčikov cesnaku a cibuľu. Roztok potom zriedime, precedíme cez jemné sitko a postrekovačom starostlivo aplikujeme na rastliny.

Mali by stačiť tri strúčiky cesnaku a jedna stredná cibuľa na liter hotového nariedeného postreku.

"Umyte" paradajky

Podobne ako cesnak bude pôsobiť aj mydlo. Roztok dvoch lyžíc tekutého mydla v jednom litri vody, nastriekaný hlavne na spodné strany listov, roztoče spoľahlivo zahubí.

Je ale potrebné túto kúru opakovať po daždi, kedy sa listy opláchnu a môžu sa "nasťahovať" ďalšie roztočce. To platí pri všetkých prírodných postrekoch.

Pozvite na záhradu ich nepriateľov

Ak sa chcete prirodzene a navyše veľmi esteticky zbaviť nepríjemných škodcov, akými roztočce bezpochyby sú, vytvorte na záhrade vhodné prostredie pre život ich prirodzených nepriateľov.

Sú nimi napríklad lienky sedembodkové, ktoré na pozemku určite radi uvidíme a navyše nás zbavia problémov. Bude stačiť, keď blízko paradajok vysádzate rastliny, ktoré lienky doslova milujú.

Sú to napríklad kôpor, fenikel a ďalšie.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!