Kedy povedať svojím deťom „NIE“? 5 najdôležitejších situácií!

Publikované: 11 januára 2020Prečítané: 594Značky: , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Mnoho rodičov vychováva svoje deti tým, že im dáva voľnosť vo všetkom. Vždy si kupujú hračku, ktorú chcú. Dávajú im jedlo, ktoré chcú a všeobecne robia to, čo tí najmenší chcú bez toho, aby pochopili, že im viac škodia ako pomáhajú.

Stanovenie limitov pre deti a ich rešpektovanie je niekedy ťažké. Deti môžu plakať, prosiť a žiadať to, čo chcú. Môžete sa cítiť vinní za to, že musíte povedať nie, ale nevzdávajte sa, je čas na ich vzdelávanie.

Expert na psychológiu a rodinné vzťahy Eileen Kennedy-Moore vysvetľuje, že naučiť sa hovoriť deťom nie je veľká zodpovednosť a dôležitý proces, pretože týmto spôsobom sa tiež učia vedieť, kedy povedať nie, stanoviť limity a rešpektovať limity iných ľudí!

Kennedy-Moore je tiež autorom knihy „Kniha NIE“ a jej obsah poukazuje na päť situácií, pri ktorých je potrebné odpovedať „NIE“.

Kedy by ste mali povedať svojmu dieťaťu nie?

1. Keď môže ublížiť inej osobe (alebo sebe)

Predchádzanie škodám je prvým a najdôležitejším dôvodom, prečo povedať nie. Ak im ponúknete možnosť prečo to nemôžu spraviť, bude pre nich ľahšie prijať vašu odpoveď. Napríklad: „Nie, nemôžete skočiť na postele, môžete spadnúť a ublížiť si, prípadne niekomu inému. “

2. Ak je to rozmar a nie nevyhnutnosť

Aj keď nás chce marketing firiem presvedčiť, že potrebujeme všetko, čo je ponúkané, nie je vhodné kupovať všetko, čo sa vám páči. Občas to môže byť pre nich stimulačné povzbudenie, ale nemusíte kupovať všetko, čo vaše deti zahliadnu v supermarkete. Uznajte, že to, načo si ukázali sa páči aj vám. „Nie, nebudeme si kupovať tú čokoládu. Chápem, že je tvoja obľúbená a tiež ju mám rád. Teraz si však kúpime len to, čo je na zozname.“

3. Ak sa zmenia plány

Nie všetko ide podľa plánu a v týchto prípadoch si povedzte, že to naučí vaše deti, aby boli flexibilné a trpezlivé. Jedným zo spôsobov, ako kompenzovať sklamanie, je ponuka pomôcť s naplánovaním veci alebo činnosti na náhradný termín. „Nie, dnes nemôžeme isť do kina, pretože nás babička pozvala na večeru. Môžeme ísť zajtra?“

4. Keď sú potreby inej osoby (dočasne) dôležitejšie

Deti si myslia, že sú stredom vesmíru. Áno, oni sú strediskom vesmíru, avšak len toho ktorý poznajú. Povedať NIE v tomto prípade im pomôže uvedomiť si, že existujú aj iní ľudia, ktorí potrebujú Vašu pozornosť. „Nie, v sobotu sa nemôžeš isť zahrať so svojimi kamarátmi, pôjdeme totiž navštíť babičku, ktorá sa necíti dobre. Veľmi ju milujeme a chceme ju navštíviť, aby sme jej dokázali, ako nám záleží na tom, že je v poriadku.“

5. Keď je to niečo proti vašim hodnotám

Možno sa na chvíľu budete cítiť ako najneobľúbenejší rodič na svete, ale jediný spôsob, ako naučiť vaše deti, aby rešpektovali hodnoty, je v tom byť pevný. „Nie, nebudeme si kupovať takéto hračky alebo násilné videohry.“ Nemyslím si, že sú vhodným učiteľom a nedovolím tieto hry v mojom dome.“

Samozrejme, že váše deti nebude ďakovať za to, že im poviete NIE, avšak niekedy je NIE to najlepšie, čo pre ne môžete urobiť.

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!