Fialové škvrny na paradajkách sú problémom, ktorý však vieme vyriešiť. Môžu za ne slnečné lúče aj zlá zálievka
Zdieľať článok na socialných sieťach
Objavujú sa vám na paradajkách fialové škvrny? Neprepadajte panike! Poradíme vám, ako z tejto situácie šikovne „vykľučkovať“!
Fialové škvrny na listoch paradajok nadvihnú pozornosť každého pestovateľa. Veľmi ľahko totiž môžu pokaziť radosť z očakávanej úrody.
Ide o znamenie, že s rastlinami nie je niečo v poriadku. S touto situáciou sa však môžete ľahko vysporiadať. Čo by ste mali vedieť a ako presne postupovať?
Príčiny fialových škvŕn
Faktom je, že najčastejším dôvodom fialovania listov paradajok je nedostatok živín. Spravidla sa jedná o fosfor, teda základný prvok pre fotosyntézu.
Jeho nedostatok vedie k pomalému rastu, nekróze (odumieraniu tkaniva) a zvlneniu listov.
Chýbajúcim prvkom môže byť aj tak potrebný draslík. Prvok, ktorý je nepostrádateľný na reguláciu vody a transport živín. Paradajky vyžadujú aj správnu dávku horčíka, ktorý sa podieľa sa na tvorbe chlorofylu.
Dodávajte preto paradajkám správne dávky týchto živín v podobe adekvátneho hnojiva. A ďalšie možné príčiny fialových škvŕn?
Nadmerná zálievka
Ďalším častým dôvodom, ktorý vedie k fialoveniu listov je premokrenie rastliny. Vo vlhkej pôde nedokáže koreňový systém absorbovať živiny a jej listy žltnú a postupne fialovejú. Zalievajte teda vždy s mierou a podľa aktuálneho počasia.
Nedostatok slnka
Pokiaľ chcete dopriať paradajkám to najlepšie, mali by ste ich pestovať v miestach, kde majú príležitosť byť vystavené slnku aspoň 6 hodín denne. Akonáhle majú príliš tieni, môžu listy začať fialovieť. Preto vždy zaistite paradajkám dostatok svetla.
Nevhodná pôda
Paradajky často reagujú zmenou farby listov aj na nedostatok kyslíka. Príčinou býva príliš tvrdá a hutná pôda. Paradajky milujú zeminu obohatenú o organickú hmotu. Riešením je teda prevzdušnenie pôdy, len buďte opatrní, aby ste nepoškodili rastline koreňový systém.
Hniloba koreňov
Pokiaľ je nevľúdne daždivé počasie, alebo nezalievate paradajky správne, môžu byť rastliny ohrozené koreňovou hnilobou. V takom prípade je niekedy záchrana rastliny beznádejná. Môžete ju však skúsiť presadiť a odstrániť všetky uhnité korene. Pokiaľ je ich väčšina zdravá, má rastlina veľkú nádej sa opäť rozrásť.
Plesňové a hubové choroby
Fialové škvrny na paradajkách môžu byť aj prejavom nežiaducich chorôb. Pokiaľ ide o napadnutie ranou plesňou alebo škvrnitosťou listov, postačí pravidelné starostlivé odstraňovanie a likvidácia napadnutých častí.
V horšom prípade môže ísť o bakteriálne a vírusové ochorenia, ktoré sa prejavujú nielen škvrnami, ale aj krútením listov. Často ich rozširujú aj škodcovia ako napríklad vošky alebo strapky. Najlepším riešením je infikovanú rastlinu zlikvidovať, aby sa nenakazili aj ďalšie.
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!