Dostaňte viac tepla z vašich RADIÁTOROV bez otočenia termostatu! STAČÍ dodržiavať zopár jednoduchých trikov!

Publikované: 29 októbra 2022Prečítané: 10613Značky: , , , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

V časoch, kedy ceny energií rastú závratným tempom, nám neostáva nič iné, ako sa naučiť používať dostupné zdroje racionálnejšie.

Takáto optimalizácia teplotných zdrojov je na mieste a okrem menšieho využívania prírodných zdrojov nám môže pomôcť ušetriť na účtoch.

Odborníci sa zhodujú, že optimálna teplota na bývanie a udržanie dobrého zdravia je niekde okolo 20°C.

Nižšia teplota by mala byť v spálňach, vyššia naopak v obývačke alebo inej miestnosti, v ktorej sa po väčšinu dňa zdržujeme.

Dostali sme rôzne rady v štýle radšej byť doma v teplých ponožkách, svetroch a pod teplými perinami ako sedieť v krátkych rukávoch pri radiátore pustenom na maximum.

Ako však dosiahnuť z našich radiátorov viac tepla pri zachovaní, alebo dokonca znížení teploty na termostate? Vyskúšajte tieto triky!

Cirkulácia vzduchu

Aby sme v zime lepšie využili teplo, ktoré vyžarujú tieto tepelné zdroje, rozhodne by sme sa mali zbaviť ťažkých závesov . Zakrytím radiátora narúšajú cirkuláciu vzduchu. Prúd vzduchu nie je dostatočne odvádzaný do miestnosti.

Radiátor ohrieva malý priestor medzi ním a závesmi, namiesto toho, aby voľne cirkuloval po miestnosti.

To isté platí pre kryty radiátorov , ktorými občas zakryjeme ich nie príliš estetický vzhľad. V zime ich treba rozobrať.

Dôležitú úlohu zohráva aj veľká hĺbka parapetu alebo výklenku , v ktorom je radiátor umiestnený .

Vzdialenosť od steny k zadnej stene ohrievača by mala byť aspoň 50 mm. To isté platí pre vzdialenosť od podlahy – minimálne 5 cm.

Ak parapet presahuje radiátor, vzdialenosť medzi ním a parapetom by sa mala zväčšiť aspoň o 2,5 cm na každý centimeter predĺženia.

Potom parapet nebude zasahovať do správnej cirkulácie teplého vzduchu.

Pre lepšiu cirkuláciu môžete použiť aj špeciálny ventilátor na radiátor . Je to veľmi tiché zariadenie a spotrebuje málo energie. Spotreba energie je len niekoľko wattov.

Takéto zariadenie núti pohyb vzduchu. Vďaka tomu môže byť vykurovací výkon radiátora zvýšený až o 60%.

Fólie

Hliníkové fólie dokonale zvyšujú účinnosť vykurovacieho systému. Takýto materiál medzi radiátorom a stenou teplo neabsorbuje, ale odráža.

Použitie takejto fólie zvyšuje úroveň teploty až o 2-3 stupne. A spotreba energie na vykurovanie sa zníži v priemere o 5 %.

Čistota radiátorov

Hromadenie nečistôt a prachu má veľmi negatívny vplyv na prenos tepla z radiátora do miestnosti. Účinnosť radiátora klesá o 7-10%.

Bez ohľadu na to, ako banálne to znie, stačí radiátor dôkladne vyčistiť od prachu a potom sa lepšie zahreje.

Vzduch

Keď je v radiátore vzduch, zohrieva sa horšie alebo sa ohrieva nerovnomerne. Občas môžete počuť aj bublanie alebo nepravidelný hluk.

To sa premieta do poklesu teploty a tepelnej účinnosti. Vzduch v systéme môže tiež spôsobiť koróziu, preto je veľmi dôležité odvzdušňovanie radiátorov.

Termostatický ventil

Termostatický ventil funguje inak ako klasický. Termostat je nastavený na konkrétnu teplotu, ktorá sa dá nastaviť pre každú miestnosť inak.

Takýto ventil prepustí vodu, keď je nastavená teplota vyššia, alebo ju vypne pri prekročení teploty. To poskytuje dodatočnú reguláciu teploty a zvyšuje účinnosť vykurovacieho systému.

Tieto metódy výrazne zlepšujú kvalitu prenosu tepla. Prevádzka vykurovacieho systému sa zlepšuje o niekoľko desiatok percent.

Pre maximálnu efektivitu odporúčame kombináciu všetkých tipov.

Veľa šťastia!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!