Čo spraviť, aby boli moje paradajky veľké a sladučké! 5 základných pravidiel, ako sa o ne v týchto mesiacoch postarať

Publikované: 20 mája 2024Prečítané: 6288Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Vaše paradajky vás potešia veľkou úrodou, pokiaľ im venujete náležitú podporu. Začiatkom leta je potrebné zamerať sa na niekoľko dôležitých úloh.

Toto je 5 dôležitých pravidiel starostlivosti o paradajky v júni:

1. Hnojenie:

Paradajky sú rastliny, ktoré potrebujú veľa živín. V júni aplikujte hnojivo bohaté na dusík, fosfor a draslík, ktoré pomôže rastline a plodom rozvíjať sa. Pozrite sa, ako kŕmiť paradajky počas kvitnutia pre dobrú úrodu .

2. Odstraňovanie buriny a viazanie:

Burina môže konkurovať paradajkám o vodu a živiny. Pravidelne odstraňujte burinu v okolí rastliny, aby mala dostatočný prístup k zdrojom. Aby sa znížil počet burín, paradajky môžu byť mulčované slamou, suchou trávou alebo kompostom, čo tiež pomôže udržať vlhkosť v pôde dlhšie.

Paradajky potrebujú oporu , aby sa nepolámali stonky. V júni, keď rastlina začína intenzívne rásť, napichnite podporné palice a rastliny k nim priviažte. Ak ste to už urobili, skontrolujte, či krík nenarástol natoľko, že ho treba vyššie uviazať.

3. Strihanie:

Zamerajte sa na odstraňovanie výhonkov, ktoré rastú v pazuchách medzi stonkou a hlavnými vetvami. Sú to divoké výhonky, ak ich necháte rásť, nasadia malé, menej kvalitné plody a nepriaznivo ovplyvnia kvalitu naviazaných plodov na správnych výhonkoch.

Divoké výhonky (vlky) je najlepšie odstrániť skôr, ako prerastú nad 5 cm . Prvýkrát vykonajte tento postup 14 dní po výsadbe sadeníc a potom aspoň každé dva týždne .

Niekoľko centimetrov vlka nechajte na stonkách, neoplatí sa ho úplne vytrhávať. Tým sa spomalí vznik nového.

Ak majú vaše paradajky príliš veľa konárov, môžete odstrihnúť prebytočné bočné výhonky, aby ste zabezpečili lepšiu cirkuláciu vzduchu a koncentrovali energiu na vývoj plodov.

Zospodu postupne odstraňujeme aj listy, pričom začíname od tých, ktoré rastú najnižšie.

4. Opelenie:

Ak pestujete paradajky v skleníku, treba im pomôcť s opelením. Trikrát týždenne peľ dôkladne pretrepte . Potom záhony zalejte a prikryte mulčom. Aby proces opelenia prebehol dobre, je potrebné skleník vetrať.

Na zvýšenie úrody rozpustite 10 g kyseliny boritej vo vedre s vodou a postriekajte dvakrát každých desať dní. Toto by sa malo vykonať počas kvitnutia druhého a tretieho klastra.

5. Kontrola škodcov a chorôb:

Monitorujte svoje paradajky na výskyt škodcov, ako sú vošky a roztočce .

Ak spozorujete akékoľvek príznaky choroby , ako sú škvrny na listoch alebo hniloba, urobte vhodné protiopatrenia, ako je použitie prírodných insekticídov alebo fungicídov.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!