Chýba vašej záhrade niečo extra? Postavte si vyvýšený záhon z kameňa. Máme pre vás množstvo nápadov
Zdieľať článok na socialných sieťach
Aby sme už roky fungujúcej záhrade dodali nový impulz, nie je potreba veľa. Stačí napríklad aj vyvýšený záhon a priestor pri terase sa zmení na nepoznanie.
Okrem toho si môžete takto zväčšiť každú terasu. Keď je vyvýšená, dobuduje k nej záhon v rovnakej výške, a keď je klasicky na úrovni terénu, masívne obruby vyvýšeného záhona môžu poslúžiť ako miesto sedenie.
Výber kameňa je dôležitý
Pri stavbe záhonu z lomového kameňa sa nespoliehajte na to, čo vám dovezú. Ideálne je, keď si deň vopred ručne vyberiete kamene, ktoré majú aspoň dve až tri, ideálne štyri hrany približne rovné. Vyberajte čo najpravidelnejšie kamenné bloky, pretože ich budete používať skoro ako tehly. Čím pravidelnejšie budú, tým lepšie sa budú skladať a tým stabilnejšiu stavbu vytvoríte.
Koľko ho je potreba?
Dôležitou otázkou je potrebné množstvo. Aby ste získali lepšiu predstavu, najskôr si nahrubo odhadnite počet kameňov v jednom riadku (pomôže jednoduchá schéma). Potom si určite, akú výšku má mať vyvýšený záhon, teda koľko riadkov bude mať. Počet riadkov vynásobte počtom kameňov v jednom rade a k tomu ešte pripočítajte rezervu si 20 až 25 percent.
Tvar kamenného záhonu
Budovanie záhonu z kameňa má veľkú výhodu v tom, že nie ste nijak limitovaní jeho tvarom. Môžete vytvárať rôzne krivky, ale aj priame línie. Rozmery a veľkosť záhonu je však nutné prispôsobiť veľkosti a proporciám priestoru, kde ho budujete. Pred samotnou realizáciou si nasucho položte prvý riadok a skúste si predstaviť, ako budúce záhon pôsobiť v priestore.
Nezabúdajte, že dôležitý je konečný efekt, na ktorý sa budete pozerať roky. Preto neváhajte a aj v priebehu stavby zmeňte čokoľvek, čo sa vám nezdá. Počiatočná prácnosť v budúcnosti vylúči výčitky typu mohol som to urobiť inak.
Ukladanie
Vyvýšený záhon sa dá za určitých podmienok postaviť aj „na sucho“. Keď kamene do seba zapadajú a dodržiavate jemný záklon stien smerom dovnútra, vytvoríte trvanlivé dielo. Pri veľkosti, ktorá presahuje výšku troch riadkov a dĺžku jedného metra, je však istejšie použiť mrazuvzdorné lepidlo na kameň.
Kamene ukladajte po riadkoch tak, aby zapadali do seba, pričom sa ich snažte zároveň previazať podobne ako tehly pri murovaní tehlovej steny. Dávajte pozor, aby pekne „lícovali“, teda vytvárali pohľadovú stenu. Každý kus preto radšej niekoľkokrát obráťte v rukách, aby ste využili jeho hrán čo najlepšie.
Plnenie
Záhon plňte zeminou a udusávejte priebežne. Najspodnejšou vrstvou môže byť pôvodný trávnik, ďalšie rastlinné zvyšky. Pokračujte ornicou a na záver rozhoďte po povrchu niekoľko vriec záhradníckeho substrátu. Povrch uhrabte, výdatne zalejte a počkajte, až sa voda vsiakne.
Potom môžete vysádzať. Zistite si konečné rozmery rastlín a saďte ich tak, ako by už boli dospelé, teda s patričnými odstupmi od seba. Medzery vyplňte napríklad letničkami. Na záver výsadbu mulčujte organickým materiálom.
[/fusion_text]
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdroj: Pinterest.com
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!