Zvyknete si dávať ráno kávu nalačno? 9 dôležitých vecí, ktoré by ste nikdy nemali robiť s prázdnym žalúdkom!

Publikované: 7 novembra 2022Prečítané: 3725Značky: , , , , , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Každý vie, že dlhé hodiny pôstu môžu mať škodlivé následky na naše zdravie. Od nízkeho krvného tlaku po veci ako mdloby, bolesti hlavy, slabosť, nevoľnosť, pálenie záhy, reflux kyseliny a ďalšie.

Existujú však určité potraviny a situácie, ktoré sú oveľa horšie ako prázdny žalúdok a môžu viesť k zhoršeniu príznakov a dokonca k zhoršeniu vášho celkového zdravia a pohody.

Lieky proti bolesti

Aspirín, acetaminofén, ibubrofén a iné protizápalové lieky by sa nikdy nemali užívať na prázdny žalúdok. To nielen znižuje ich účinnosť, ale môže spôsobiť aj vážne zdravotné problémy, ako je krvácanie do žalúdka.

Bolestivým stavom je lepšie predchádzať ráno: nepite alkohol v noci, trávte viac času vonku a choďte spať skoro, pričom telefón odložte aspoň hodinu pred spaním.

Ale ak sa ráno zobudíte s neznesiteľnou bolesťou, zjedzte čokoľvek alebo vypijete aspoň pohár mlieka – výrazne to zníži negatívne účinky užívania lieku.

Horkosladké

Aj káva bez kofeínu podporuje uvoľňovanie žalúdočnej kyseliny. To spôsobí pálenie záhy a celkové nepohodlie. Nahradenie raňajok šálkou tohto nápoja môže viesť k poklesu serotonínu a pochmúrnej nálade počas dňa.

Ak si ale ráno neviete predstaviť bez aromatickej kávy, určite si do nej pridajte smotanu či mlieko a namiesto instantnej si zvoľte kávu natural.

Alkohol

Pitie alkoholu nalačno je rovnaké ako jeho podanie intravenózne – vstrebávanie alkoholu prebieha minimálne dvakrát rýchlejšie.

Mnoho ľudí zažilo pocit rýchlejšieho opitia nalačno. V dôsledku toho je strata tekutín, najmä vody, väčšia, takže telo je dehydrované, najmä mozog, ktorý najviac trpí pri kocovine, spôsobuje značné bolesti hlavy, ďalej poškodzuje žalúdok, pečeň, obličky a srdce.

Takže pamätajte, že ak už pijete, určite si vopred dajte jedlo a počas pitia si vyberajte chladivé nesýtené nápoje.

Žuvačka

Žalúdočná kyselina produkovaná žuvačkou ničí sliznicu žalúdka, čo môže nakoniec viesť k gastritíde.

Hlad pred spaním

V žiadnom prípade by ste nemali ísť spať s prázdnym žalúdkom. Nízka hladina glukózy sťažuje spánok, robí ho plytkejším a v noci sa budí. Preto je také dôležité zjesť večeru asi dve hodiny pred spaním.

Fyzická aktivita

Cvičenie nalačno je prijateľné, ale nie pre každého, takže buďte opatrní. Intenzívny tréning bez jedla spôsobuje prudký pokles energie v tele. S prázdnym žalúdkom by ste sa mali obmedziť na cvičenie s nízkou intenzitou.

Nakupovanie

Všetci vieme, že prázdny žalúdok nás núti nakupovať viac jedla, ako skutočne potrebujeme. Keď sme hladní, všetko sa nám zdá chutné.

Výsledkom je, že si domov nosíme viac, ako dokážeme zjesť. Preto by sme pri nakupovaní nemali pociťovať hlad, aby sme sa vyhli neuváženým a zbytočným nákupom.

Citrusové šťavy

Kyslé citrusové vlákna spôsobujú podráždenie pri konzumácii nalačno. To je nebezpečné najmä pre ľudí, ktorí majú alebo sú náchylní na zápaly žalúdka a iných častí tráviaceho systému.

Hádka a stres

Výskum ukázal, že keď sme hladní, stávame sa podráždenejšími a hádavejšími a keď príde na hádky, hlad zvyšuje náš hnev. Nie nadarmo sa hovorí, že „keď sa hladný hnevá“.

Preto, ak chcete s niekým pohádať, je najlepšie to urobiť pri dobrej večeri. Dobré jedlo upokojí vaše nervy, zlepší náladu a výrazne uľahčí dosiahnutie dohody.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!