Mať ovocné stromy na záhrade je skvelá vec. Často na nich môžu rásť machy alebo lišajníky. Čo v takom prípade robiť? Ponechať ich tam, alebo odstrániť?

Machy sa najčastejšie usídlia na stromoch starších a vysoko urastených. Najčastejšie ich nájdete na kmeňoch, ale občas aj na jednotlivých vetvách. Zo začiatku sú malé a objavujú sa sem tam, časom sa ale dokážu rozrásť tak, že pokrývajú väčšinu stromu.

Pravda je jednoduchá

Lišajníky aj machy čerpajú silu zo stromu. A tak vám ľahko môžu ohroziť úrodu. Postupne prerastajú hlbšie a hlbšie do stromu, a tak sa doň dostávajú výtrusy rôznych húb a baktérií. Vetvy zahnívajú a zasychajú.

Keď mach objavíte

Očistite porastené miesta kefou a potom ich natrite vápenným mliekom. Dajte pozor, nech odstránené lišajníky nepadajú na zem, ale do igelitu. Potom ich všetky spáľte. Túto likvidáciu robte ideálne na jeseň, keď už končí vegetácia, alebo na jar.

Môžete si pripraviť špeciálny výluh

Zmiešajte 8 dielov vody, 1 diel dreveného popola a 1 diel haseného vápna. Táto zmes potrebuje sedem dní odležať. Každý deň ju starostlivo premiešajte. Potom natierajte postihnuté miesta, machy by mali začervenať a samy odpadnúť.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!