Krásny trávnik nie je len o dobrom hnojive a starostlivosti. Niekedy aj napriek aktívnemu pôsobeniu trávnik zožltne a začne vysychať. Na vine sú húsenice, ktoré žijú plytko v zemi a poškodzujú korene trávy.

Reklamy

Aj keď ich nevidíte, sú škodlivejšie, ako si myslíte. Ako sa zbaviť húsenice z trávnika? Spôsobov je viacero.

Hovorí sa, že zvieratá v pôde sú užitočné a nemali by sa likvidovať. Áno, to je pravda, ale existujú niektoré druhy húseníc, ktoré neposkytujú veľa úžitku.

Larvy v trávniku rýchlo ukážu, čo dokážu, a čoskoro sa presunú do iných rastlín, kde tiež narobia skazu. Ak sa pýtate, ako sa ekologicky zbaviť húseníc bez zabíjania iných organizmov, máme pre vás recept na sprej.

Nemajú proti nemu šancu.

Aký hmyz poškodzuje trávnik?

Jar je obdobím, kedy začína ožívať všetka fauna a flóra. Každá záhrada sa stáva domovom pre mláďatá, vrátane hmyzu, ktorý sa liahne z vajíčok.

Môžu byť prospešné, ale väčšina spôsobí viac škody ako úžitku. Svedčia o tom problémy s trávnikom spôsobené larvami májového chrobáka (Májka Fialová).

Samotný chrobák nie je príjemný a jeho larvy môžu zničiť väčšinu rastlín v záhrade.

Začínajú trávnikom, pretože tam chrobák kladie vajíčka.

Aké sú príznaky lariev v trávniku?

Nie každý trávnik je kontaminovaný húsenicami, aspoň nie do takej miery, aby bola záhrada vážne zasiahnutá. Napriek tomu sa niekedy na vašom pozemku môžu objaviť larvy.

Spočiatku sa húsenice živia pôdnym humusom a organickou hmotou, ale časom začnú hrýzť korene. Vďaka tomu začne trávnik dávať jasné signály, že niečo nie je v poriadku.

Larvy sprevádzajú príznaky ako:

  • žltnutie trávy, hnedé, suché miesta v trávniku,
  • inhibícia rastu trávy na určitých miestach,
  • slabý koreňový systém, čo znamená, že tráva sa nelepí na pôdu.

Ako sa zbaviť lariev z trávnika? Spôsobov je viacero

Ak si náhodou všimnete, že sa v trávniku zvíjajú húsenice, určite zakročte. Bez náležitej odozvy vaša tráva čoskoro zožltne a vaša záhrada sa stane domovom nechutných chrobákov.

Aké sú domáce prostriedky na tieto larvy? Máte dve možnosti.

Začnite s organickou zmesou s použitím nimbového oleja. Obsahuje azadirachtín, zlúčeninu, ktorá účinne odpudzuje všetky druhy hmyzu. 

Jeho aplikácia je veľmi jednoduchá a pozostáva iba so zmiešaním niekoľkých lyžičiek oleja s vodou a nastriekanie na trávu. Larvy neznesú zápach a rýchlo opustia pozemok.

Ako sa zbaviť húseníc pomocou bóraxu? Aj keď sa tento prostriedok spája hlavne s čistením, ukázalo sa, že ho možno použiť na boj s trávnikom.

Pomer prípravku k vode je dôležitý, aby nevznikol príliš silný roztok, ktorý by mohol poškodiť trávu.

Pre húsenice jednoducho zmiešajte liter teplej vody s lyžicou bóraxu. Zmes nalejte do nádoby s rozprašovačom a nastriekajte na trávnik a po larvách nezostane ani stopy.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!