Žlté listy, málo kvetov, škodcovia. Toto sú najčastejšie problémy s chryzantémami
Zdieľať článok na socialných sieťach
Chryzantémy sú symbolom jesene a v poslednom čase sa čoraz častejšie stávajú ozdobou záhrad a terás. Tieto farebné kvety sa krásne spájajú s tekvicami v jesenných aranžmánoch.
Je tu však jedno „ale“ – musia byť zdravé a dobre rásť. Čo však robiť, ak chryzantémy zožltnú, budú fľakaté alebo ich napadnú škodcovia? Viem, ako sa s týmito problémami vysporiadať.
Jedným z najčastejších problémov je nedostatok kvitnutia chryzantém. Môže to byť spôsobené niekoľkými dôvodmi.
Zaujímavosťou je, že chryzantémy sú rastliny krátkeho dňa, ktoré na rozkvitnutie vyžadujú určitú tmu. Ak sú vystavené nadmernému svetlu, najmä umelému, môže sa narušiť ich cyklus kvitnutia a zle kvitnú alebo nekvitnú vôbec.
Tiež sa neodporúča príliš často prihnojovať chryzantémy hnojivami bohatými na dusík, pretože to môže stimulovať rast listov na úkor kvitnutia.
Čo robiť, aby chryzantémy kvitli dlho?
Zabezpečte, aby chryzantémy neboli v noci vystavené umelému svetlu. Najlepšou možnosťou na ich výsadbu by boli miesta, kde je rovnaký prístup k prirodzenému dennému svetlu a tme.
Namiesto hnojív s vysokým obsahom dusíka používajte hnojivá s vysokým obsahom fosforu. Toto zloženie podporí tvorbu pukov a stimuluje kvitnutie chryzantém.
Častým problémom chryzantém je hniloba koreňov
Nadmerné zalievanie môže viesť k hnilobe koreňov, čo predstavuje vážnu hrozbu pre vaše kvety. Z tohto dôvodu sú korene zbavené prístupu kyslíka a v pôde sa začínajú rozvíjať huby.
V dôsledku toho rastlina slabne, vädne a môže dokonca zomrieť. Aj napriek takejto smutnej predpovedi však majú vaše kvety stále šancu na záchranu.
Najprv vyberte správnu pôdu pre vaše rastliny. Potom vytvorte drenáž na dne črepníka, napríklad pomocou keramzitu. Tým sa zabezpečí lepší odvod vody.
Znížte zalievanie v zime, pretože rastliny vyžadujú menej vody v chladnejších podmienkach. Pravidelne kontrolujte vlhkosť pôdy a vyhýbajte sa nadmernému zalievaniu.
Listy chryzantémy žltnú - prečo?
Najčastejšie dochádza k žltnutiu listov chryzantémy v dôsledku nesprávneho zalievania alebo nedostatku živín. Tieto rastliny vyžadujú primeranú úroveň vlahy, ale nadmerné aj podmáčanie môže spôsobiť problémy so vstrebávaním potrebných živín.
Nadmerná voda môže viesť k hnilobe koreňov, ktorá blokuje prístup k živinám, zatiaľ čo príliš málo vody spôsobuje vodný stres a vädnutie listov.
Ako zabrániť žltnutiu listov
Je dôležité zabezpečiť dobré odvodnenie pôdy okolo chryzantém. Aby to bolo možné, musia existovať drenážne otvory, ktoré pomôžu vyhnúť sa stagnácii vody.
Nezabúdajte ani na pravidelné hnojenie rastlín. Polievajte ich striedmo, dávajte pozor, aby listy nezmokli, pretože to môže viesť k rozvoju hubových chorôb.
Nezabúdajte ani na viaczložkové hnojivá, ktoré chryzantémam zabezpečia prístup k životne dôležitým prvkom, akými sú dusík, fosfor a draslík.
Keď sú chryzantémy choré alebo napadnuté škodcami
Častými hosťami chryzantém sú vošky, roztočce, strapky a slimáky. Môžu napadnúť tieto nádherné kvety, spôsobiť zdeformované listy, oneskorené kvitnutie a zakrpatený rast rastlín.
Okrem toho sú slimáky a vošky schopné prenášať vírusy, ktoré môžu oslabiť nielen chryzantémy, ale aj iné kvety a kríky v bezprostrednej blízkosti.
Škodcov treba kontrolovať. Ako na to?
Pravidelne kontrolujte rastliny na výskyt škodcov, najmä v období vysokej vlhkosti a teplého počasia. Ak spozorujete malý počet hmyzu, odstráňte ho mechanicky. Pri vážnejších problémoch použite organické prípravky na ničenie škodcov.
Zmena farby listov v dôsledku hubových chorôb
Ak sú vaše chryzantémy napadnuté múčnatkou, okamžite si to všimnete podľa bledých listov. Hnedé škvrny na listoch naznačujú rozvíjajúcu sa plesňovú infekciu, ktorá je často spôsobená nadmernou vlhkosťou.
Aby ste predišli problémom, môžete použiť preventívne fungicídy a rastliny správne zalievať. Namiesto zalievania celých rastlín ich zalievajte pri základni, aby listy zostali suché. Snažte sa tiež nezalievať večer, aby rastliny stihli pred zotmením vyschnúť. Pomôže to znížiť riziko infekcie.
Ako sa vyhnúť chybám pri pestovaní chryzantém
Aby chryzantémy potešili oko sviežimi kvetmi a zdravými listami, nezabudnite sa postarať o ich polohu a potreby.
Chryzantémy by mali byť vysadené na mieste, kde môžu prijímať dostatok slnečného svetla, ale zároveň majú možnosť odpočívať od prebytočného umelého svetla v noci. Najlepšie je vyhnúť sa miestam vystaveným silnému vetru, pretože môžu poškodiť krehké stonky a kvety.
Pravidelné hnojenie: v období kvitnutia aplikujte hnojivá s obsahom zvýšeného množstva fosforu. To pomôže vašim rastlinám bohato kvitnúť. Po odkvitnutí môžete dávku hnojiva mierne znížiť, aby mali rastliny šancu sa zotaviť.
Pravidelné strihanie vyblednutých kvetov a opadaných listov je nevyhnutné pre zdravý rast rastlín. Pomáha znižovať riziko ochorenia a zlepšuje cirkuláciu vzduchu, čo následne znižuje pravdepodobnosť plesňových infekcií.
Hoci sa chryzantémy považujú za pomerne nenáročné na pestovanie, vyžadujú si určité podmienky a pravidelnú starostlivosť. Vyhnete sa tak bežným problémom, ako je žltnutie listov, nedostatok kvitnutia alebo škodcovia.
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!