Karfiol patrí do rovnakej skupiny ako kapusta či brokolica. Táto zelenina je veľmi bohatá na zlúčeniny s pozoruhodnými protizápalovými vlastnosťami! Viete, ako nám pomáha?

V posledných rokoch vzrástol záujem o pridávanie karfiolu do stravy vzhľadom na skutočnosť, že zelenina má veľmi kompletný nutričný profil.

Považuje sa za dobrý zdroj mnohých cenných zlúčenín, ktoré hrajú dôležitú úlohu v boji proti chronickým ochoreniam, vrátane niektorých typov rakoviny.

Vplyv karfiolu na zdravie

Chráni pred rakovinou a zápalmi

[the_ad id=“1915″]

Karfiol obsahuje veľa glukozinolátov (glukobrassicín, glukoiberín, glukorafanín). Glukozinoláty sú antikarcinogénne, antioxidačné biochemikálie, ktoré chránia rastliny pred napadnutím hmyzom a mikróbmi. Podporujú mnohé systémy v tele: imunitný, tráviaci, kardiovaskulárny, protizápalový a detoxikačný.

Karfiol je obzvlášť bohatý na kľúčové antioxidanty , ako je vitamín C, beta-karotén, beta-kryptoxantín, kyselina kávová, kyselina ferulová, kvercetín, rutín, kaempferol a mangán.

[the_ad id=“1915″]

Medzi ďalšie mikroživiny, ktoré boli široko skúmané, patrí sulforafan a indol-3-karbinol . Štúdie ukázali, že bojujú proti zápalom, obezite, cukrovke a rôznym typom rakoviny (vaječníkov, krčka maternice a prostaty) inhibíciou rastu rakovinových buniek a cytotoxickými účinkami na rakovinové bunky.

Reguluje krvný tlak

V kombinácii s kurkumou môže karfiol predchádzať rakovine prostaty a dokonca ju pomáha liečiť. Sulforafán, ktorý sa nachádza aj v brokolici, je nevyhnutný pre zdravie DNA. Táto zlúčenina zlepšuje krvný tlak a funkciu obličiek.

[the_ad id=“1915″]

Pri pravidelnej konzumácii karfiol pomáha regulovať krvný tlak . Vedci upozorňujú, že karfiol pri dlhodobom varení priamo vo vode stráca časť živín rozpustných vo vode.

Znižuje hladinu cukru v krvi

Surový karfiol znižuje hladinu cukru v krvi, preto ho možno právom považovať za prírodný liek pre diabetikov.

[the_ad id=“1915″]

Reguluje hladinu cholesterolu

V niektorých štúdiách sa ukázalo, že varený karfiol je účinný pri regulácii cholesterolu .

Chráni pečeň a obličky

Priaznivo pôsobí vo výžive ľudí trpiacich chorobami pečene (cirhóza), obličiek, tráviaceho traktu (vredy) a prostaty.

[the_ad id=“1915″]

Zlepšuje funkciu mozgu

Vďaka obsahu cholínu (vitamínov B) je karfiol dôležitý pre rozvoj výkonnosti mozgu. Štúdie na zvieratách ukázali, že zlepšuje kogníciu, učenie a pamäť a chráni mozog pred toxínmi.

Podporuje detoxikačné funkcie

[the_ad id=“1915″]

Karfiol má ešte jednu dôležitú výhodu: pomáha čistiť telo od toxínov. Obsahuje antioxidanty, glukozinoláty a zlúčeniny síry, ktoré podporujú obe fázy detoxikácie .

Iné benefity

Má tiež čistiaci, diuretický, vazokonstrikčný, antianemický a energizujúci účinok.

Kvôli všetkým týmto benefitom by ste mali karfiol určite zaradiť do svojho jedálnička natrvalo.

Pozrite si tiež:

[the_ad id=“7498″]

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: WWW.NCBI.NLM.NIH.GOV