Zázračné riešenie, vďaka ktorému budú vaše uhorky rásť ako bláznivé! Tento prírodný produkt je nenahraditeľný

Publikované: 11 júla 2024Prečítané: 596Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Hľadáte spôsob, ako vypestovať tie najchutnejšie a najbujnejšie uhorky v okolí? Využite hnojenie, po ktorom porastú ako divé.

A pokiaľ chováte sliepky, máte vyhrané. Tajomstvo úspechu tkvie v použití slepačieho trusu, ktorý je neuveriteľne bohatým zdrojom živín, ktoré sú pre uhorky ideálne, a s trochou snahy si ho môžete vyrobiť sami doma.

Faktom je, že uhorky potrebujú náležite vyhnojený pozemok a dostatočný prísun vody. Pravidelná zálievka je nevyhnutná.

Zároveň je pre každú plodovú zeleninu nevyhnutné aj pravidelné odburiňovanie záhonov. Predídete tak situácii, kedy by brala burina uhorkám nielen vodu, ale aj toľko potrebnej živiny.

A v prípade, že ste záhon na jeseň nevyživili hnojom alebo kompostom, je nutné nezanedbať ich doplňovanie. A skvelým riešením je použitie skvasených sliepačincov.

Prečo slepačince uhorkám prospievajú

Slepačí trus je vzácny svojím najvyšším podielom základných živín zo všetkých hospodárskych hnojív. Obsahuje 16,5 % dusíka, 16 % fosforu, 8,5 % draslíka, 25 % vápnika a 34 % organických látok. Uhorky potrebujú dusík na kvalitný priebeh fotosyntézy.

Fosfor podporuje bohatú násadu kvetov a draslík je potrebný na všetky zostávajúce aktivity v rastline. Vápnik potom pozitívne ovplyvňuje prenos vody a živín.

Slepačince obsahujú aj veľké množstvo stopových prvkov ako je mangán, zinok, bór, meď, molybdén, kobalt a železo, ktoré sú nepostrádateľné pre zdravie rastlín.

Významné je aj zastúpenie užitočných mikroorganizmov, ktoré robia pôdu úrodnejšou.

Hnojivo zo slepačincov

Najprv si pripravte väčšie vedro alebo plastový sud, tiež slepačí trus, rukavice a vodu, v ideálnom prípade dažďovú.

Naplňte nádobu slepačím trusom zhruba do polovice, zalejte vodou v pomere 1:1 a starostlivo zmes premiešajte. Ďalšou fázou je fermentácia, teda nechajte stáť nádobu minimálne 5 dní na teplom mieste.

Pred použitím hnojivo narieďte. 500 ml sliepočincov zmiešajte s 10 l vody a uhorky hnojte raz za 14 dní. A ďalší tip?

Hnojivo z droždia

Výborným variantom na hnojenie uhoriek je aj použitie droždia. Zmiešajte 100 g čerstvého droždia, 2 lyžice cukru a 10 l vlažnej vody. Nechajte kvasiť zhruba 2 dni na teplom mieste.

Opäť je nutné hnojivo zriediť, a to s 30 l odstátej vody. Kvasnicové hnojivo výborne podporí nakvitanie rastlín, a teda aj bohatšiu úrodu.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!