Zasaďte tieto rastliny do záhonu vedľa seba. Dvojnásobná úroda, žiadny škodcovia a zaobídete sa aj bez postrekov!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Niet väčšej radosti, ako jesť ovocie a zeleninu, ktoré sme si sami vypestovali, čerstvo zozbierané zo záhrady. Môžeme s istotou vedieť, v akej pôde daná rastlina rástla, za akých podmienok a ako bola hnojená a ošetrovaná.
Zdravšie riešenie by sme si len ťažko vedeli predstaviť.
Radi by sme sa s vami podelili o niekoľko tipov, ako zaviesť do každého záhonu prirodzenú rovnováhu, aké rastliny zasadiť vedľa seba pre ten najlepší efekt a úspešnú úrodu.
Metóda združovania rastlín
Permakultúra je založená na prirodzených procesoch ekologických systémov a na základe toho vytvára najlepšie možné techniky asociácie rastlín, takže bez chemikálií, spoliehajúc sa na ochranné mechanizmy prírody, si rastliny môžu navzájom pomáhať a čo najlepšie sa rozvíjať, vyhýbanie sa chorobám a patogénom, ktoré ich ohrozujú.
Ak budete semienka tých správnych rastlín múdro a s rozvahou sadiť, budete môcť produkovať zeleninu pre seba a svoju rodinu tým najekologickejším spôsobom s čo najmenšou energetickou investíciou. Venujte pozornosť tomu, čo sa oplatí zasadiť blízko seba!
Paradajky a bazalka/nechtík/ostrohy
Vyššie uvedené rastliny by sa mali zasiať alebo umiestniť do kvetináčov vedľa paradajok, pretože zvyšujú úrodu a odpudzujú rastlinných škodcov.
Mrkva a cibuľa
Tieto dve zeleniny sú veľmi dobrými spoločníkmi v zeleninovej záhrade. Vzájomne sa podporujú v boji proti škodcom, keďže jeden odpudzuje škodcov druhého.
Zemiaky a chren/zelená fazuľka
Chren zvyšuje odolnosť zemiakov voči chorobám. Zelená fazuľka vám veľmi pomôže, aby ste nemuseli používať chémiu, aby ste zabránili chorobám zemiakom.
Kapusta a rozmarín
Silná aromatická vôňa rozmarínu odpudzuje škodcov, ktorí škodia kapuste, napríklad kapustové mušky.
Špargľa a nechtík
Nechtík vydáva nepríjemnú vôňu pre hmyz, takže môže zabrániť škodcom špargle.
Reďkovky a šalát/cibuľa
Okrem reďkoviek je dobrým rozhodnutím vedľa nich zasiať semená šalátu alebo vysadiť cibuľu, pretože pôsobí inhibične proti blchám, ktoré ich napádajú.
Cvikla a fazuľa
K cvikle sa oplatí prisypať fazuľu, pretože fazuľa robí pôdu bohatou na dusík a cvikla to vie pekne využiť pre svoj rast.
Kapusta a kapucínky
Kapucínka je veľmi užitočná kvetina, ktorá okrem toho, že prináša farbu do zeleninovej záhrady, dokáže ochrániť kapustu pred voškami a molicami kapustovými.
Šalát a mäta
Slimáky a iní škodcovia k našej veľkej radosti nemajú radi silnú vôňu mäty, a tak ich držíme ďaleko od šalátu a ostatných obyvateľov zeleninovej záhrady. Oplatí sa umiestniť ju do črepníka k záhonu, pretože sa veľmi rýchlo rozrastá.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdroj: tudasfaja.com
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!