Strukoviny sú chutné, bohaté na bielkoviny, vitamíny, minerály a stopové prvky a považujú sa za zdravé a výživné.

Reklamy

Preto sa ich oplatí pestovať aj doma na záhradke, pretože z čerstvej fazule sa môžete tešiť celé leto. Doma vypestované bude krehkejšie, jemnejšie a vždy čerstvé. Plynú z toho iba výhody.

Okrem toho je pestovanie fazule veľmi jednoduché.

Ako správne zasadiť fazuľu?

Dnes sú väčšina odrôd dostupných na predaj trpasličie odrody, ktoré sú oveľa jednoduchšie na pestovanie a nemusia byť opatrené oporami na rast.

Aby rastlina neochorela, mala by byť vysadená každý rok na nové miesto – na miesto, kde už vyrástla, sa môže vysadiť až po 4 rokoch. Zelené fazuľky neradi rastú v spoločnosti cibule, hrášku a cesnaku.

Aby ste si užili úrodu a zber po dlhšiu dobu, je najlepšie ju vysadiť 2-3 krát s odstupom 7-10 dní. To výrazne predĺži obdobie zberu.

Do pripraveného záhona vykopte malé jamky vzdialené od seba 10 cm. Medzi riadkami nechajte 25-30 cm, do každej jamky dajte za hrsť humusu, použiť môžete aj granulovaný slepačí trus, ktorý sa pomaly rozkladá, postupne dodáva fazuľke živiny.

Zalejte vodou a vložte 2-3 fazule vopred namočené cez noc. Nie je to nutná podmienka, ale zvyšuje to šance na klíčenie a urýchľuje ho. Potom dosypte otvory zeminou.

Fazuľa preferuje neutrálne, priepustné pôdy, slnečné stanoviťe a bezvetrie. Kvitne na 40. deň po výsadbe, po ďalších 20 sa objavia púčiky a po ďalších 10 dňoch sa objavia prvé plody.

Pravidelným trhaním mladých strukov sa stimuluje rast nových.

Ak chcete zbierať semená, musíte nechať niekoľko strukov, kým nezaschnú. Potom vložte na suché a tmavé miesto.

Pestovanie fazule naozaj nie je zložité, odporúčame ju aj začínajúcim záhradkárom.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!