Zapichla som toto aromatické KORENIE do KVETINÁČOV a biela pleseň na substráte zmizla! Ako najlepšie zakročiť?
Zdieľať článok na socialných sieťach
Vyskytol sa vám doma pri rastlinách v kvetináči nevzhľadný biely povlak? Jedná sa o pleseň a treba ihneď konať! Poradíme vám, ako najlepšie zakročiť, a to aj bez zbytočnej chémie.
Všimli ste si biely povlak na povrchu zeminy pri niektorých izbových rastlinách? Vo väčšine prípadov sa jedná o bielu pleseň, ktorá odoberá rastline nielen živiny, ale aj vodu.
Pokiaľ o kvetinu nechcete prísť, je nutné čo najskôr zasiahnuť a pleseň zlikvidovať. Nemusíte však hneď bežať do obchodu pre predražené prostriedky plné chémie, veľmi dobre vám poslúži jedno voňavé korenie, ktoré má každý v kuchyni.
Biela pleseň
Tento biely povlak sa spravidla objavuje na povrchu hliny, ale postupom času napáda aj samotnú rastlinu, kde mení pleseň odtieň na čierny. Preto skoré riešenie nikdy neodkladajte a dajte plesni čo najmenší priestor na skazu.
Je nutné ochrániť nielen kvetinu, ale aj zdravie všetkých v danej domácnosti. Z plesne sa totiž do vzduchu uvoľňujú nežiaduce výpary, ktoré nie sú ľudskému zdraviu prospešné.
Prevencia na prvom mieste
Pokiaľ sa vzniku bielej plesne chcete pri izbovkách vyhnúť, dbajte vždy na zodpovedajúcu zálievku. Veľmi dobre sa plesni darí vo vlhkom prostredí, a preto by ste nemali kvety nikdy prelievať.
Medzi jednotlivými zálievkami nechajte vždy pôdu ľahko vyschnúť, predídete tak aj prípadnému zahnívaniu koreňov. Vzniku plesní predídete aj dostatočným vetraním priestoru, kde sa izbové kvety nachádzajú.
Na bielu pleseň platí škorica
Na úspešnú likvidáciu plesne v kvetináčoch môžete použiť obyčajnú škoricu. Okrem svojej prenikavej vône a chuti je známa ako silný prírodný fungicíd a likvidátor niektorých škodcov. Vďaka tomuto koreniu sa plesne zbavíte raz a navždy a izbové rastliny budú skvele prospievať.
Ako škoricu použiť
Je to jednoduché! Najprv odoberte pomocou lopatky pleseň aj s vrchnou vrstvou hliny. Ešte predtým si však nasaďte ochrannú masku a rukavice, aby ste nevdychovali plesňové spóry, ktoré spôsobujú mnohé zdravotné problémy, vrátane začervenania pokožky a vyrážok.
Potom vezmite kus celej škorice a zapichnite ju do hliny. Pokiaľ máte len škoricu mletú, zľahka s ňou povrch zeminy poprášte a zasypte trochou zeminy novej. Rastlinu potom niekoľko dní nezalievajte, aby hlina preschla. V prípade potreby proces zopakujte.
Ohrozený kvet presaďte
Pokiaľ bola izbová rastlina napadnutá závažnejšie a hlbšie, radšej ju presaďte do nového kvalitného substrátu, a to opäť s prímesou škorice. Dôkladne pri presádzaní rastlinu očistite, a to vrátane koreňov. Následne dôkladne umyte celý kvetináč, použite na to horúcu vodu s octom.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!