Zamiokulkas, ktorý vám bude každý závidieť! Tajomstvá úspešnej starostlivosti a pestovania pre zelený raj u vás doma

Publikované: 19 decembra 2023Prečítané: 1856Značky: , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Zamiokulkas je veľmi obľúbená izbová rastlina, pretože nieje veľmi náročná,  no zato veľmi dekoratívna. Aby jej však narástli nové listy a boli husté a lesklé, potrebuje oporu. Pozrite sa, ako si vyrobiť domáce hnojivo pre váš kvet.

Zamiokulkas je tropická africká rastlina, ktorá prirodzene rastie v subtropických krajinách.

Znáša teploty nad 15 °C. Preto sa v našich klimatických podmienkach môže pestovať len ako črepníková rastlina.

Spôsob pestovania rastliny

Je pomerne nenáročný. Uspokojí sa s polotieňom a riedkou zálievkou. Dokonca existuje príslovie:

„Ak zamiokulkas polievate častejšie, ako platíte nájom, robíte to príliš často.“

Zamiokulkas je jedným z tých druhov, ktoré lepšie znášajú sucho ako prebytočnú vodu. Stačí ju zaliať, keď pôda bude na dotyk suchá. Vyhnite sa nadmernej vlhkosti, aby ste predišli problémom s koreňmi.

Aby ste si však zamiokulkas užili v celej svojej kráse, musíte mu vytvoriť vhodné podmienky.

Prežíva v relatívne tmavých kútoch domov a bytov. Vyžaduje si to však aj trochu slnečného svetla. Bez jeho dostatku sa listy začnú predlžovať, môžu tiež žltnúť a opadávať. Jeho vývoj bude nerovnomerný a neúmerný, pretože rastlina sa natiahne pri hľadaní svetla.

Domáce hnojivo pre zamiokulkasy

Najväčšou ozdobou rastliny sú veľké, lesklé, bujne rastúce listy. Ak chceme, aby sa zamioculcas tešil z hojnosti a krásy listov, mal by byť hnojený špeciálnym spôsobom.

Domáce hnojivo s iba dvoma zložkami stimuluje rast. Pomôže vypestovať veľké množstvo zelenej hmoty.

Prvou zložkou elixíru je biostimulačná suspenzia chlorelly. Tento prípravok obsahuje veľké množstvo vitamínov a minerálov potrebných pre aktívny rast. A tiež prírodné antibiotikum, ktoré chráni črepníkovú rastlinu pred rôznymi chorobami.

Druhou zložkou je 10% roztok amoniaku. Tento lacný produkt z lekárne obsahuje veľké množstvo dusíka, ktorý je potrebný na tvorbu zelenej hmoty.

Na prípravu hnojiva rozpustite 7 ml suspenzie chlorelly a 1 ml roztoku amoniaku v 0,5 litri teplej usadenej vody.

Na zalievanie koreňov použite hnojivo raz za mesiac. Výsledok bude viditeľný po mesiaci: rastlina začne aktívne rásť, objavia sa na nej mladé listy.

Pamätajte, že každá rastlina je iná a mali by ste sledovať jej stav a prispôsobiť starostlivosť svojim potrebám.

Ak zamiokulkas dobre rastie a vyzerá zdravo bez dodatočného hnojenia, nemusíte ho pravidelne používať.

Ďalšie problémy pri pestovaní zamiokulkasu

Príliš veľa vody: Zamiokulkas je náchylný na hnilobu koreňov, najmä ak je nadmerne zalievaný. Uistite sa, že substrát je dobre odvodnený. Pôda by mala mať čas medzi zalievaním mierne vyschnúť. Vždy odstráňte prebytočnú vodu z tanierika, aby ste zabránili nadmernému rastu koreňov.

Príliš málo svetla: Hoci zamiokulkas toleruje slabé svetelné podmienky, príliš málo svetla môže viesť k predĺženiu stoniek a strate zdravého vzhľadu. Skúste rastlinu umiestniť na miesto s jasným, rozptýleným svetlom.

Vysychanie končekov listov: Keď končeky listov zamiokulkasu vyschnú, môže to byť spôsobené nadmernou koncentráciou soli v pôde alebo príliš tvrdou vodou. Za zváženie stojí zmena zdroja vody. Voda z vodovodu by mala odstáť. Ak to nepomôže, musíte zvoliť destilovanú alebo filtrovanú vodu.

Žltnutie listov: Ak listy začnú žltnúť, môže to byť dôsledok nadmerného zalievania, príliš ťažkej pôdy alebo príliš veľkého množstva soli. Skontrolujte, či je pôda dobre odvodnená, znížte zálievku a vymeňte pôdu.

Útok škodcami: Hoci je zamiokulkas relatívne odolný voči škodcom, môže byť vystavený voškám, pavúkovcom a niektorému ďalšiemu hmyzu. Ak spozorujete príznaky útoku škodcov, použite neagresívne prostriedky, ako je draselné mydlo, aby ste sa problému zbavili.

Príliš časté presádzanie: Zamiokulkas nemá rád časté presádzanie. Presádzajte ho len vtedy, keď je to naozaj nevyhnutné, napríklad keď korene vychádzajú z črepníka.

Pamätajte, že kľúčovým prvkom úspechu pri pestovaní zamiokulkasu je pozorovanie rastliny a prispôsobenie starostlivosti jej individuálnym potrebám.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

ZDROJ: FLOWERLELENA/YOUTUBE, FOTO: FREEPIK.COM

 

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!