Založte si rastlinné akvárium, ktoré bude ozdobou každého interiéru. Ako na to a množstvo inšpirácií nájdete u nás

Publikované: 17 januára 2022Prečítané: 4208Značky: , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Premýšľate o nejakom zaujímavom a štýlovom novom doplnku, ktorý oživí váš interiér? Potom by ste si určite mali zaobstarať rastlinné akvárium. To môže zdobiť celú stenu izby, stačí vám naň ale aj obyčajná váza či väčšie poháre. Poradíme vám, ako ho založiť a aké rastliny zaobstarať, aby vyzeralo stále skvele.

Definícia rastlinného akvária je jednoduchá, ide vlastne o akúkoľvek nádobu naplnenú vodou, v ktorej je aspoň jedna, pokojne ale aj niekoľko desiatok rastlín. Tie môžu voľne plávať na hladine, byť uchytené na nejakom predmete, napríklad kameni či vetve, prípadne zasadené v štrku na dne.

Výhodou oproti klasickým akváriám je, že chýbajú rybičky, ktoré majú pomerne vysoké nároky na vybavenie a potrebujú každodennú starostlivosť. Správne založené rastlinné akvárium oproti tomu môže byť úplne bezúdržbové.

pinterest.com

Rastlinné akvárium: Ako ho založiť?

Záleží len na tom, koľko miesta máte k dispozícii a samozrejme aj na skutočnosti, koľko času a peňazí chcete investovať. Stačí vziať napríklad vyššiu sklenenú nádobu, napustiť do nej vodu a len tak do priestoru vložiť jednu rastlinku, prípadne na dno nasypať pár kamienkov a rastlinu zasadiť do nich.

Pokiaľ sa rozhodnete pre akvárium s väčším obsahom, nezaobídete sa najskôr už bez substrátu alebo akváriového štrku na dno. Do neho nezabudnite pridať aktivátor dna, čo je dlhodobo účinný substrát s urýchľovačom rastu, ktorý vám zaistí, že rastlinky budú dobre prospievať.

Potom umiestnite prípadné riadne vyčistené dekorácie, ako sú korene a kamene, akvárium napustite asi do jednej tretiny až polovice vodou a zasádzajte rastliny. Nakoniec ho dopustite vodou a prípadne pridajte špeciálne tekuté hnojivo. Inšpiráciu pre rastlinné akvária všetkých možných typov a veľkostí, od tých najjednoduchších až po takmer umelecké diela, nájdete vo fotogalérii na konci článku.

pinterest.com

Aké rastliny do rastlinného akvária?

Najčastejšou chybou, ktorú pri zakladaní rastlinného akvária môžete urobiť, je výber rastlín podľa vzhľadu. Sústrediť sa totiž musíte na tie nenáročné. Ak chcete, aby v akváriu vyzerali stále pekne a prospievali, budete potrebovať druhy, ktoré nepotrebujú úpravu vody a darí sa im aj v tej úplne obyčajnej vode z kohútika.

Ďalšou podmienkou pre úspešné pestovanie je, že nevyžadujú žiadne špeciálne podmienky. Samozrejme nesmú byť ani náročné na živiny, maximálne ich stačí občas prihnojiť do vody. Aj keď to môže vyzerať, že sú tieto podmienky takmer nesplniteľné, nemusíte mať obavy. Je z čoho vyberať.

Na zjednodušenie vám prinášame kompletný zoznam týchto nenáročných akváriových rastlín. Záleží len na tom, aká je vaša konečná predstava o akváriu a aká je jeho veľkosť.

Ak sa vám páčia rastliny s listnatou zelenou stonkou, siahnite po týchto:

Bacopa caroliniana, Bacopa caroliniana, Ceratophyllum demersum, Ceratophyllum demersum – rožkatec, Egeria densa, Hygrophila corymbosa Siamensis, Hygrophila corymbosa Siamen guadalupensis.

Bacopa caroliniana / zdroj: aquainfo.nl

Nenáročné akváriové rastliny s listovou ružicou a rastúcou z podzemku sú tieto:

Anubias barteri Coffeefolia, Anubias barteri var. Nana, Anubias barteri Coffeefolia – Anubis kávovníkolistý, Anubias barteri var. nana Golden, Anubias barteri Tetraploid, Anubias Tetraploid, Bucephalandra sp. green wavy, Cryptocoryne affinis, Cryptocoryne wendtii Brown, Cryptocoryne willisii, Echinodorus grisebachii Amazonicus, Microsorum pteropus, Microsorum pteropus Trident, Microsorum pteropus Windelov, Sagittaria subulata, Vallisneria spir.

Anubias barteri / zdroj: User:Tsunamicarlos, Public domain, via Wikimedia Commons

Krásne a nenáročné sú aj akváriové machy:

Taxiphyllum alternans – Taiwan moss, Taxiphyllum barbieri – Java Moss a Vesicularia dubyana.

Z nenáročných plávajúcich akváriových rastlín potom stavte na:

Lemna minor a Riccia fluitans.

Riccia fluitans / zdroj: aquasnails.com

Aj keď vám vhodne zvolené rastliny v akváriu porastú aj bez dodávania CO2, s minimom svetla a bez hnojenia, aj v tomto prípade samozrejme platí, že každá rastlina vyzerá najlepšie, pokiaľ má svetla a živín dostatok. Ak teda chcete, aby sa vám krásne vyfarbili a mali veľké listy, budete musieť pridať osvetlenie a občas prihnojiť.

Inšpirácia pred vás

Ak ste sa presvedčili, že takéto rastlinné akvárium je práve pre vás, pozrite si spolu s nami množstvo skvelých nápadov, ako by mohlo takéto akvárium vyzerať. Určite nám nezabudnite poslať fotky aj vašich rastlinných akvárií.

[/fusion_text]

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!